Logo Przewdonik Katolicki

KUL i jego przyjaciele

Zdzisław Przybył
Fot.

Geneza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego związana jest z postacią ks. Idziego Radziszewskiego inicjatora powołania do istnienia tej uczelni i jej pierwszego rektora, który wcześniej kształcił się we włocławskim seminarium duchownym, był jego profesorem, wicerektorem, a w latach 1908-1911 rektorem. Założony w 1918 r. uniwersytet cieszy się poparciem społeczeństwa polskiego....

Geneza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego związana jest z postacią ks. Idziego Radziszewskiego – inicjatora powołania do istnienia tej uczelni i jej pierwszego rektora, który wcześniej kształcił się we włocławskim seminarium duchownym, był jego profesorem, wicerektorem, a w latach 1908-1911 rektorem.

Założony w 1918 r. uniwersytet cieszy się poparciem społeczeństwa polskiego. Przyjęcie dewizy „Deo et Patriae”, czyli „Bogu i Ojczyźnie”, stało się wyznacznikiem idei uczelni, która prowadzi działalność w duchu harmonii między nauką a wiarą. Uniwersytet szybko stał się ważnym chrześcijańskim ośrodkiem kultury narodowej: kształci kadrę inteligencji katolickiej, podnosi ogólny poziom życia intelektualnego i religijnego. Jego dzieje splatają się z dziejami Rzeczypospolitej. Międzywojenna Polska to krótki okres odbudowy państwowości; dla uczelni – czas tworzenia struktur i statusu. Lata II wojny światowej – to represje niemieckie i tajne nauczanie. Okres Polski Ludowej – odbudowa ze zniszczeń wojennych i mobilizacja do przetrwania w realiach systemu władzy. Mobilizacja tak skuteczna, że mimo utrudnień i szykan KUL systematycznie się rozwijał, zachowując niezależność i tożsamość.

Od 1 grudnia 1922 r. istnieje Towarzystwo Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założone przez o. Jacka Woronieckiego OP, rektora KUL (1922-1924). Kształtuje ono społeczną życzliwość dla uczelni; wspiera ją duchowo i materialnie. Od 1991 r. KUL korzysta z dotacji państwowych, ale nadal liczy na wsparcie materialne i duchowe, bowiem wszelkie inwestycje i zakupy pomocy naukowych są finansowane z ofiarności ludzi dobrej woli. Społeczność KUL wyraża wdzięczność darczyńcom podczas codziennych Mszy św. odprawianych w kościele akademickim.

Włocławski Oddział TP KUL niezmiennie wspiera działania zarządu głównego. Od października 2006 r. władze oddziałowe stanowią: Małgorzata Oborska, s. Elżbieta Pacholska, Zdzisław Przybył, Mirosław Suski oraz ks. dr Zbigniew Zarembski, który jest opiekunem oddziału. Podczas regularnych zebrań zarządu omawiane są obecne i przyszłe zadania towarzystwa i uniwersytetu. Działalność włocławskiego oddziału TP KUL jest częścią istotnej pomocy społeczeństwa, udzielanej uczelni z inspiracji Kościoła. Dzięki temu KUL może urzeczywistniać zamierzenia, działając w myśl dewizy „Bogu i Ojczyźnie”.

Osoby, które pragną modlitwą i ofiarą wesprzeć Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, lub chciałyby zapisać się do TP KUL, prosimy o kontakt listowny.

Adres do korespondencji:
Towarzystwo Przyjaciół KUL Oddział Włocławski
ul. Wojska Polskiego 2a
87-800 Włocławek

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki