Towarzystwo Przyjaciół KUL - w służbie Kościołowi i Ojczyźnie

W sobotę 10 września br. zostanie zainaugurowany w Inowrocławiu etap rejonowy II Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Jego zasadniczym celem jest zaprezentowanie wspólnot i organizacji katolickich działających na terenie naszej archidiecezji oraz zainspirowanie duchownych i świeckich do rozwijania różnych form aktywności apostolskiej laikatu. Dziś...
Czyta się kilka minut

W sobotę 10 września br. zostanie zainaugurowany w Inowrocławiu etap rejonowy II Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Jego zasadniczym celem jest zaprezentowanie wspólnot i organizacji katolickich działających na terenie naszej archidiecezji oraz zainspirowanie duchownych i świeckich do rozwijania różnych form aktywności apostolskiej laikatu. Dziś kilka słów o Towarzystwie Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Wspomniane stowarzyszenie zostało założone w 1922 roku przez ojca Jacka Woronieckiego OP, ówczesnego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, jako organizacja społeczna "w służbie uczelni". Dzisiaj skupia ono w swoich szeregach ponad 240 tysięcy członków. I choć liczba ta jest imponująca, to jednak tylko niewielki odsetek wśród członków stanowią absolwenci KUL-u. Ważnym impulsem do włączenia się w to dzieło stał się dla wielu przykład Ojca Świętego Jana Pawła II - największego głosiciela i obrońcy ludzkiej godności, który od 1954 roku był związany z uczelnią jako profesor.

Duchowy wymiar członkostwa w Towarzystwie wyraża się w codziennej modlitwie w intencji wspólnoty uniwersyteckiej. Towarzystwo prowadzi także działalność informacyjną i kulturalną, organizując tygodnie kultury chrześcijańskiej oraz liczne sympozja, sesje i konferencje naukowe. Członkowie stowarzyszenia zrzeszeni są w 30 oddziałach działających zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Modlitwa, wsparcie materialne i wspólne działanie

Na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej Towarzystwo Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zrzesza ponad dwa tysiące osób. Każda z nich, zgodnie ze statutem stowarzyszenia, zobowiązuje się do codziennej modlitwy w intencji uniwersytetu w Polsce, a także wspiera uczelnię dobrowolną składką pieniężną. Czasami są to drobne kwoty przekazywane co miesiąc, innym razem nieco większe wpłacane raz do roku. - Każda złotówka jest ważna, zwłaszcza w sytuacji, kiedy wdowi grosz musi zastąpić dotacje rządowe czy prywatne. Po transformacjach ustrojowych KUL został objęty pomocą państwową w formie dotacji, ale tylko w zakresie naukowym. Uczelni nie przysługują żadne środki na rozwój - mówi ks. kan. Andrzej Grzelak, prezes Towarzystwa Przyjaciół KUL w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Gnieźnieński Oddział Towarzystwa Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego od wielu lat niesie pomoc materialną i duchową, by kolejne pokolenia, które kształcą się na tej uczelni, mogły zdobyć solidne wykształcenie, formując swoje umysły i serca na fundamencie wartości chrześcijańskich.

Ważną formą aktywności Towarzystwa Przyjaciół KUL są także pielgrzymki o charakterze rekolekcyjnym. Co roku organizowane są przynajmniej dwa takie wyjazdy. W tym roku pątnicy odwiedzili miejsca związane z życiem jednego z pierwszych polskich świętych eremitów - św. Andrzeja Świerada Benedykta. - Podczas naszych pielgrzymek obejmujemy modlitwą nie tylko studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ale wszystkich studiujących teologię - tłumaczy ks. Andrzej Grzelak. - Modlimy się między innymi o to, aby przyszli teolodzy spotkali na swej drodze przykłady godne naśladowania, aby ten czas studiowania był dla nich niezwykle owocny.

Setki kilometrów od Lublina, w codziennej, cichej pracy spełniają się ci, którzy wiedzą, że przyszłość narodu leży w rękach młodych. Dobrze jest mieć takich przyjaciół...

Osoby zainteresowane działalnością Towarzystwa Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zapraszamy do siedziby gnieźnieńskiego oddziału tego stowarzyszenia (Gniezno, ul. Tumska 7. Biuro jest czynne we wtorki, czwartki i piątki w godzinach od 10 do 12).

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 36/2005