Logo Przewdonik Katolicki

E-mail z Lichenia: Rodzinne Boże Narodzenie

Aneta Kwiatkowska
Fot.

Szopka betlejemska z żywymi zwierzętami, wspólne kolędowanie, prezentacja tradycyjnej kuchni wielkopolskiej to niektóre z atrakcji przygotowywanych dla uczestników turnusu świątecznego, który odbędzie się na terenie sanktuarium licheńskiego. Świąteczni goście zamieszkają w Domu Pielgrzyma Arka, położonym niedaleko bazyliki. Program pobytu nie będzie...

Szopka betlejemska z żywymi zwierzętami, wspólne kolędowanie, prezentacja tradycyjnej kuchni wielkopolskiej – to niektóre z atrakcji przygotowywanych dla uczestników turnusu świątecznego, który odbędzie się na terenie sanktuarium licheńskiego.

Świąteczni goście zamieszkają w Domu Pielgrzyma „Arka”, położonym niedaleko bazyliki. – Program pobytu nie będzie ograniczał nikogo, za to stworzona będzie możliwość wzajemnego poznania się i wspólnego spędzania wolnego czasu – tłumaczy Jolanta Adamczyk, dyrektorka „Arki” i dodaje: – Po raz pierwszy przygotujemy szopkę betlejemską z żywymi zwierzętami; może uda nam się przy niej wspólnie pokolędować? Zaprosimy gości do wspólnego malowania bombek pod okiem plastyka. 25 grudnia wystawione będą jasełka w wykonaniu młodzieży z parafii Licheń; następnego dnia odbędzie się bożonarodzeniowy koncert, w którym wystąpią uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie. Nowością będzie tzw. dzień wielkopolski: 26 grudnia sanktuaryjna kuchnia zaserwuje potrawy regionalne, przyrządzone według starych, rodzinnych przepisów. Goście spróbują pyrczoka (zapiekanki z ziemniaków), pyrów z gzikiem, kaczych udek po wielkopolsku, kapusty zasmażanej, białego barszczu z kluchami i zalewajki.

W wieczór wigilijny wszyscy zasiądą do stołu w sali restauracyjnej. Wieczerza rozpocznie się o godz. 19.30 wspólną modlitwą, którą poprowadzą księża marianie. Podanych będzie 12 tradycyjnych potraw. Później przybędzie św. Mikołaj z prezentami; wtedy też rozpocznie się kolędowanie przy choince. Przed północą goście przejdą do bazyliki na Pasterkę przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Licheńskiej. – Przywracamy świętom ich właściwy wymiar. Spędzając Boże Narodzenie w domu, znaczna część wiernych jest zbyt zmęczona gotowaniem, sprzątaniem i wykonywaniem innych prac, aby myśleć o ponownym przyjściu Chrystusa na świat. Z radością obserwujemy, że zostawiając obowiązki, nasi goście skupiają się na religijnym przeżywaniu Bożego Narodzenia, mają czas na podsumowanie mijającego roku i nabranie siły przed tym, co nadchodzi – stwierdza rzecznik prasowy sanktuarium ks. Zbigniew Krochmal MIC.

Świąteczny turnus rozpoczyna się 21 grudnia. Goście, którzy zechcą powitać nowy rok w Licheniu, będą tu mogli pozostać do 2 stycznia; w „Arce” organizowane są bezalkoholowe bale sylwestrowe. Do tej pory chęć spędzenia Bożego Narodzenia w sanktuarium zgłosiło ponad 50 osób, a sylwestra około 160 osób. Szczegółowe informacje można uzyskać telefonując do Domu Pielgrzyma „Arka”: 063-270-81-62; można też wysłać e-mail na adres: arka@lichen.pl.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki