Logo Przewdonik Katolicki

Diecezjalna pielgrzymka gimnazjalistów

Aneta Kwiatkowska
Fot.

W dorocznej pielgrzymce 21 września przybyli do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu uczniowie klas trzecich gimnazjów z terenu diecezji włocławskiej. Pielgrzymkę zorganizował Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Włocławskiej. Dyrektor wydziału ks. Dariusz Fabisiak, zapytany o genezę pielgrzymki, wyjaśnia: Od lat do Matki Bożej Licheńskiej pielgrzymowali...

W dorocznej pielgrzymce 21 września przybyli do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu uczniowie klas trzecich gimnazjów z terenu diecezji włocławskiej.

Pielgrzymkę zorganizował Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Włocławskiej. Dyrektor wydziału ks. Dariusz Fabisiak, zapytany o genezę pielgrzymki, wyjaśnia: – Od lat do Matki Bożej Licheńskiej pielgrzymowali uczniowie klas ósmych; po reformie oświaty zwyczaj ten przejęli trzecioklasiści z gimnazjów.

W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło około 3 tys. 400 osób. Młodzież przyjechała do Lichenia razem z katechetami, duszpasterzami oraz nauczycielami. Program pielgrzymki był urozmaicony: uwzględniono w nim m.in. spotkanie z przewodnikiem i opowieść o historii sanktuarium, a także katechezę przygotowaną i wygłoszoną przez ks. Jacka Makowskiego, wikariusza par. św. Jana Chrzciciela w Lubrańcu.

Najważniejsza podczas pielgrzymki była południowa Msza św., odprawiona przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej w bazylice. W liturgii uczestniczył biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering, a homilię wygłosił ks. Grzegorz Nowicki, wikariusz par. Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu. Tłumaczył on młodym ludziom, jak ważni są dla Boga: – Jezus cię kocha; może ten tekst już was denerwuje, może już wam się znudził, gdyż tak często go powtarzają i katecheci, i księża na lekcjach religii, w kazaniach, na pielgrzymkach. Najwyższy czas uświadomić sobie, że nie jest to tani tekst wyrwany z jakiejś beznadziejnej reklamy piwa czy chipsów. To sam Jezus chce ci powiedzieć, że jesteś dla niego ważny, że bardzo cię potrzebuje. Dla Niego nie liczy się, jak jesteś ubrany, z jakiej pochodzisz rodziny. Nie jest dla Niego ważne, jaką masz „komórę”, jakie możliwości ma twój „komp”, jakiej słuchasz muzyki. On potrzebuje ciebie takim, jakim jesteś!

Ksiądz Dariusz Fabisiak zwierzył się z oczekiwań, jakie wiąże z pobytem gimnazjalistów w Licheniu: – Mam nadzieję, że wielu z nich odnajdzie dzisiaj drogę do konfesjonału, przyjmie Komunię św. Ufam, że odtąd już na zawsze pojęcie „sanktuarium” będzie kojarzyć z takim szczególnym, świętym miejscem, do którego się przybywa, kiedy np. ma się za co dziękować Panu Bogu, kiedy o coś trzeba Go gorliwie prosić – tłumaczył.

Indagowani przeze mnie uczniowie mówili wprost, że cenią sobie takie wspólne spotkania. Ich zdaniem pielgrzymki dobrze służą integracji wspólnot szkolnych z całej diecezji, przyczyniają się do ożywienia duchowej więzi. – Wykorzystujemy szansę: poznajemy wielu ludzi, rozmawiamy. Jednak pierwszorzędnym celem, dla którego tu jesteśmy, jest spotkanie z Bogiem. W modlitwie dziękujemy Mu za doznane dobro i przedkładamy prośby, zwłaszcza te związane z ukończeniem gimnazjum i naszą dalszą, choć nieodległą przyszłością – powiedziała Karina Walczak ze Starego Miasta.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki