Logo Przewdonik Katolicki

Archidiecezja w skrócie

PK
Fot.

KONGRES RENOVABIS. Abp Henryk Muszyński wziął udział w odbywającym się w dniach 20-22 września we Fryzyndze k.Monachium 11. Międzynarodowym Kongresie Dzieła Renovabis. Hasłem tegorocznego kongresu były słowa Kształtować społeczeństwo rozwijać wiarę. Podczas spotkania mówiono o tym, w jaki sposób chrześcijanie mają współtworzyć przyszłość Europy,...KONGRES RENOVABIS. Abp Henryk Muszyński wziął udział w odbywającym się w dniach 20-22 września we Fryzyndze k.Monachium 11. Międzynarodowym Kongresie Dzieła Renovabis. Hasłem tegorocznego kongresu były słowa „Kształtować społeczeństwo – rozwijać wiarę”. Podczas spotkania mówiono o tym, w jaki sposób chrześcijanie mają współtworzyć przyszłość Europy, jakie wartości wnosić powinni w życie publiczne, społeczne i polityczne. Fundacja Renovabis powołana została w 1993 roku przez Episkopat Niemiec w celu wspierania odnowy w Europie Wschodniej i współpracy między Kościołami i społeczeństwami całej Europy.
ŻNIN. W dniach 21-23 września odbywały się Żnińskie Spotkania Małżeństw pod hasłem „Małżonkowie świadkami wiary”. Spotkaniom tym patronowała św. Gianna Beretta Molla, żona, matka i lekarka, której relikwie znajdują się w parafii pw. NMP Królowej Polski w Żninie. Pierwszego dnia uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji dr. Mieczysława Guzewicza, biblisty, na temat „Miłość małżeńska warunkiem sukcesu w wychowaniu dzieci”. Drugiego dnia prof. Andrzej Urbaniak z Politechniki Poznańskiej odpowiadał na pytanie, czy media są sprzymierzeńcem, czy konkurentem w wychowywaniu. Ostatniego dnia spotkania bp Bogdan Wojtuś odprawił uroczystą Mszę św., podczas której małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie.
KRUSZWICA. Przy kruszwickiej parafii pw. św. Piotra i Pawła odbył się w sobotę 22 września koncert muzyki religijnej – „…muzyka religijna nigdy nie była drewniana”. Podczas koncertu zagrał zespół God’s Littre Acre z Koźmina Wlkp. oraz Pinokio Brothers. Ten ostatni, grający muzykę rockową, tworzą czterej księża, w tym posługujący w naszej diecezji ks. Piotr Koczorowski z parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie. Księża poznali się w seminarium, ale nadal, mimo że pracują w trzech różnych diecezjach, grają razem, tworząc własne kompozycje do tekstów biblijnych.
GNIEWKOWO. 85 lat swojego istnienia świętował Hufiec ZHP w Gniewkowie. Uroczystości, odbywające się w sobotę 22 września, połączone były z obchodami 100-lecia skautingu w świecie. Z tej okazji bp Wojciech Polak odprawił uroczystą Mszę św., po której Gniewkowskiej Drużynie Harcerskiej im. Leszka Białego przekazano nowy sztandar. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości pod przewodnictwem ks. dziekana Jerzego Nowaka modlili się również przed obeliskiem w lasach gniewkowskich.


WĄGROWIEC. W niedzielę 23 września w Wągrowcu jubileusz 50-lecia istnienia obchodziło tamtejsze Koło Hodowców Koni. Z tej okazji w wągrowieckiej farze bp Bogdan Wojtuś odprawił uroczystą Mszę św. i poświęcił sztandar Koła.
TOWARZYSTWO ŚW. WOJCIECHA. Blisko 80 członków Towarzystwa Świętego Wojciecha z archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej przybyło 22 września do Gniezna, by modlić się u grobu swojego patrona. Wzorem lat ubiegłych zjazd rozpoczęło spotkanie w gnieźnieńskim PWSD, podczas którego przedstawiono sprawozdanie z rocznej działalności organizacji oraz przedstawiono plany na przyszłość. Bracia zwiedzili także Muzeum Archidiecezjalne oraz uczestniczyli w Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem ks. Jana Kasprowicza w katedrze gnieźnieńskiej. W homilii ks. Tomasz Głuszak, asystent kościelny Towarzystwa Świętego Wojciecha, podkreślił, iż członkowie stowarzyszenia winni wzorem swojego patrona, św. Wojciecha, opierać swoją działalność na miłości Jezusa. Miłości solidarnej, miłości służby, miłości, która wyzwala z grzechu i promuje każdego człowieka, zwłaszcza tego zepchniętego na margines.
AKCJA KATOLICKA. Członkowie Akcji Katolickiej zjechali 15 września do Janikowa, by wziąć udział w powakacyjnym spotkaniu integracyjno-modlitewnym. Kulminacyjnym punktem zjazdu była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Redlaka, asystenta kościelnego Akcji Katolickiej, w miejscowym kościele pw. bł. Michała Kozala. Uczestnicy spotkania wysłuchali także prelekcji nt. dziejów Janikowa oraz odbyli rejs po Jeziorze Pakoskim.


Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki