Logo Przewdonik Katolicki

Nadzieja zawieść nie może

PK, Michał Bondyra
Fot.

W sobotę 29 września w katedrze gnieźnieńskiej odprawiona została uroczysta Eucharystia z okazji inauguracji roku akademickiego w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym i Prymasowskim Instytucie Teologicznym. Eucharystii przewodniczył abp H. Muszyński, a sprawowali ją m.in. bp Wojciech Polak, nowy rektor seminarium ks. dr Wojciech Rzeszowski oraz moderatorzy i wykładowcy PWSD. Hasłem,...

W sobotę 29 września w katedrze gnieźnieńskiej odprawiona została uroczysta Eucharystia z okazji inauguracji roku akademickiego w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym i Prymasowskim Instytucie Teologicznym. Eucharystii przewodniczył abp H. Muszyński, a sprawowali ją m.in. bp Wojciech Polak, nowy rektor seminarium ks. dr Wojciech Rzeszowski oraz moderatorzy i wykładowcy PWSD.

Hasłem, które prowadzić będzie alumnów seminarium przez kolejny rok ich formacji, będą słowa „A nadzieja zawieść nie może”. Do tych właśnie słów nawiązał w homilii ks. dr Paweł Kiejkowski: – Myli się często chrześcijańską nadzieję z ideologią płytkiego optymizmu. Chrześcijańska nadzieja nie ma nic wspólnego z wiarą we własne możliwości – ona ma swoje źródło w miłości, jest darem, który się otrzymuje. I to właśnie my jesteśmy powołani, by nieść światu, kryjącemu się za fasadą płytkiego optymizmu, prawdziwą nadzieję płynącą z Krzyża Chrystusa. Może nie będzie to najładniejsze porównanie – mówił dalej ks. Kiejkowski – ale naszym zadaniem jest być jak ścierka, która ścierać będzie kurz z tego świata. Taka, która się pobrudzi i zniszczy i którą w końcu odrzucą gdzieś w kąt – ale dzięki której inni zobaczą Chrystusa i zyskają prawdziwą nadzieję.

Wśród alumnów Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego piętnastu rozpoczyna formację na pierwszym roku: trzech z nich pochodzi z Gniezna, trzech z Wągrowca, pozostali z parafii we Wronowach, Opatówku, Gąsawie, Miłosławiu, Chełmcach, Kruszwicy, Budni, Wilczynie i Gromadnie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki