W ubiegłą sobotę, czwartego października br., w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie odbyło się uroczyste otwarcie nowego roku akademickiego. Mszy świętej inauguracyjnej przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Henryk Muszyński, a homilię wygłosił ksiądz doktor kan. Bogdan Czyżewski, rektor PWSD.
W rozpoczynającym się roku akademickim pragniemy realizować program, którego streszczeniem jest wezwanie "Naśladować Chrystusa Eucharystycznego, który żyje w Kościele" - powiedział ks. rektor Czyżewski, wskazując jednocześnie, iż naśladowanie to winno się przejawiać przede wszystkim w pełnym przyjęciu sposobu i stylu życia Chrystusa, w kierowaniu się, podobnie jak On, bezwarunkową, prawdziwą i pełną mocy miłością oraz w bezinteresownym oddaniu się służbie Bogu, Kościołowi i ludziom. - Kiedy mówimy o służbie kapłańskiej, musimy uświadomić sobie, iż nie oznacza ona szukania władzy, uznania i potęgi - podkreślił. - Służyć w znaczeniu ewangelicznym znaczy jaśnieć światłem Chrystusa i świadczyć nie o swojej mocy, ale o przeogromnej mocy Boga. Służyć to znaczy żyć dla innych, poświęcać się i oddawać, bez reszty, bez oczekiwania na nagrody, awanse i pochwały.
W uroczystościach inauguracyjnych prócz Księdza Arcybiskupa Henryka Muszyńskiego, biskupów pomocniczych: ks. bp. Bogdana Wojtusia i ks. bp. Wojciecha Polaka oraz moderatorów i wykładowców PWSD, uczestniczyli także rektorzy seminariów duchownych i zakonnych z sąsiednich diecezji, przedstawiciele wyższych uczelni Bydgoszczy i Gniezna oraz reprezentanci lokalnych i wojewódzkich władz samorządowych. Podczas spotkania w auli PWSD wysłuchali oni m.in. sprawozdania prefekta PWSD, ks. dr. Pawła Podeszwy nt. ubiegłorocznej działalności seminarium oraz wykładu inauguracyjnego prefekta PWSD, ks. dr. Macieja Olczyka pt. "Kapłańskie powołanie do świętości a moralno-ascetyczny wymiar formacji seminaryjnej". W czasie uroczystości odbyło się także ślubowanie alumnów rozpoczynających w tym roku sześcioletni okres formacji seminaryjnej. Złożyło je 36 młodych ludzi, czyli o 19 więcej niż w roku ubiegłym. Zdaniem rektora PWSD, ks. Bogdana Czyżewskiego, tak duża liczba powołań jest nie tylko wielką radością, ale i ogromnym wyzwaniem. - Odczytujemy to jako znak Bożej hojności i miłości oraz jako ogromne wyzwanie do pielęgnowania ziarna, które w sercach tych młodych ludzi zasiał Bóg - dodał.
Warto zaznaczyć, iż tegoroczna liczba powołań jest wyższa nie tylko od ubiegłorocznej, ale także od odnotowanych na przestrzeni ostatnich pięciu lat (w roku akademickim 1998/99 na I roku w gnieźnieńskim PWSD studiowało 25 kleryków, w 1999/2000 - 18, w 2000/01 - 25, 2001/02 - 26, a 2002/03 - 17). Rozpoczynający w tym roku studia klerycy urodzili się w latach 1978-84 i pochodzą z różnych zakątków archidiecezji (najwięcej, bo aż dwunastu z Bydgoszczy, czterech z Inowrocławia, trzech z Gniezna, dwóch z Białośliwia i po jednym z Kruszwicy, Wągrowca, Moglina, Janikowa, Strzelna, Nakła nad Notecią, Kołdrąbia, Osieku nad Notecią, Brudna, Lisewa Kościelnego, Ostrowa Mogileńskiego oraz Orla, Brudni, Paterka i Kołodziejewa). Warto również dodać, iż w skali kraju liczba powołań (w stosunku do ubiegłorocznej) wzrosła o około 2,8 procent, i że najwięcej kandydatów do kapłaństwa zgłosiło się do seminarium wrocławskiego, tarnowskiego, warszawskiego i radomskiego, najmniej zaś do łowickiego i drohiczyńskiego.