Logo Przewdonik Katolicki

Z wiarą i miłością

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Klerycy Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego oraz studenci Instytutu Teologicznego im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Gnieźnie rozpoczęli nowy rok akademicki. Radosne Gaudeamus igitur zabrzmiało w sobotę 30 września. Uroczystości inauguracyjne rozpoczęła Msza św. sprawowana w gnieźnieńskiej katedrze pod przewodnictwem abp. Henryka Muszyńskiego. Modlono się w...

Klerycy Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego oraz studenci Instytutu Teologicznego im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Gnieźnie rozpoczęli nowy rok akademicki. Radosne „Gaudeamus igitur” zabrzmiało w sobotę 30 września.

Uroczystości inauguracyjne rozpoczęła Msza św. sprawowana w gnieźnieńskiej katedrze pod przewodnictwem abp. Henryka Muszyńskiego. Modlono się w intencji zmarłych i żyjących wykładowców, studentów oraz tych, którzy rozpoczynają sześcioletni cykl formacji seminaryjnej. W tym roku przyświecać jej będą słowa zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Galatów: ,,wiara działa przez miłość”.

Kapłan – człowiek wiary
Cytat ten wybrano nieprzypadkowo. Jak mówił podczas inauguracji ks. prof. dr hab. Bogdan Czyżewski, rektor gnieźnieńskiego seminarium duchownego, słowa św. Pawła wyznaczają zasadniczy kierunek dla życia duchowego każdego kapłana, kleryka i teologa. Podejmując nad nimi pobieżną nawet refleksję, uświadamiamy sobie, że powołaniem każdego chrześcijanina, tym bardziej kapłana i teologa, jest być człowiekiem żywej wiary, która staje się widoczna w konkretnych czynach miłości. – Przeżywanie wiary to nie tylko przyjęcie zbioru prawd dotyczących tajemnic Boga-Człowieka, życia-śmierci i rzeczy ostatecznych – tłumaczył ks. Czyżewski. – Przeżywanie wiary polega na głębokiej i osobistej relacji z Chrystusem. Relacji, – jak powiedział Papież Benedykt XVI – opierającej się na miłości Tego, który pierwszy nas umiłował, aż do całkowitej ofiary z siebie. Dlatego potrzeba w życiu seminaryjnym, w formowaniu sumień i serc przyszłych kapłanów i teologów świeckich, takiego właśnie spojrzenia na wiarę i takiego jej przeżywania. Wszyscy bowiem mamy moralne prawo, by w postawie kapłana i teologa zobaczyć człowieka wiary.

Miłość ofiarna
O miłości pełnej oddania mówił także w homilii podczas Mszy św. sprawowanej na rozpoczęcie uroczystości inauguracyjnych ks. Jarosław Bogacz – dyrektor gnieźnieńskiego Muzeum Archidiecezjalnego. Jak podkreślił, wszyscy naznaczeni jesteśmy poprzez sakrament chrztu do tego, by na miłość Boga odpowiadać miłością ofiarną. Nie inną! Szczególnie zobowiązani są do tego jednak ci, którzy podejmują studia teologiczne i którzy trudny temat miłości ofiarnej mają zgłębiać, rozumieć i wyjaśniać. Nie da się bowiem ukształtować ludzi sumienia bez zrozumienia, czym jest miłość ofiarna. Nie da się obudzić w ludziach sumień bez świadomości, że prawdziwa miłość jest ofiarą i zdolnością do ofiary. – Na Kongresie Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie kard. Paul Poupard powiedział do studentów wydziałów teologicznych kapitalne słowa: ,,potrzeba dziś mężczyzn i kobiet mocnych, wspaniałomyślnych i doskonale dwujęzycznych tzn. mówiących i rozumiejących język Boga i ludzi. Podwójnie biegłych tzn. kontemplujących Boga, a jednocześnie znających naturę człowieka i podwójnie zakochanych w Bogu i w ludziach”. Takiej postawy w nowym roku akademickim pozostaje nam wszystkim życzyć – dodał ks. Bogacz.

Podsumowania i podziękowania
W inauguracji nowego roku akademickiego prócz wykładowców, profesorów i alumnów gnieźnieńskiego PWSD uczestniczyło grono znamienitych gości. Obecni byli m.in. rektorzy i reprezentanci seminariów zakonnych i diecezjalnych z sąsiednich diecezji, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich, parlamentarzyści, dyrektorzy gnieźnieńskich szkół oraz szefowie instytucji współpracujących z seminarium. Podczas uroczystości podziękowano wszystkim, którzy duchowo i materialnie wspierają kleryków, oraz podsumowano rok akademicki 2005/2006. Wysłuchano także wykładu inauguracyjnego ks. kan. dr. Mariana Aleksandrowicza – dyrektora Archiwum Archidiecezjalnego. Uroczyste ślubowanie złożyło też 25 alumnów, którzy w tym roku rozpoczynają sześcioletni okres formacji seminaryjnej i którzy oficjalnie przyjęci zostali do seminaryjnej społeczności. Należy dodać, że w tym roku w gnieźnieńskim PWSD studiować będzie ogółem 113 kleryków.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki