Logo Przewdonik Katolicki

Sztuka nie zna granic

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Istnieją artyści, którym nie zależy na sławie i powodzeniu. Tworzą, bo sprawia im to radość i pozwala zapomnieć o niepełnosprawności. 22 września spotkali się na piątym już Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Impreza ma charakter festynu integracyjnego i organizowana jest rokrocznie przez gnieźnieńską Caritas. W tym roku przegląd...

Istnieją artyści, którym nie zależy na sławie i powodzeniu. Tworzą, bo sprawia im to radość i pozwala zapomnieć o niepełnosprawności. 22 września spotkali się na piątym już Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Impreza ma charakter festynu integracyjnego i organizowana jest rokrocznie przez gnieźnieńską Caritas.

W tym roku przegląd po raz pierwszy odbył się w plenerze, a konkretnie na parkingu przed „Galerią Gniezno”, gdzie stanęła olbrzymia scena i kilkanaście rzędów krzeseł. Miejsce wybrano nieprzypadkowo. Każdego dnia, a zwłaszcza w weekendy, odwiedza je mnóstwo ludzi, z których większość niewiele wie o życiu, a tym bardziej twórczości osób niepełnosprawnych. W sobotnie popołudnie, robiąc zakupy, mieli okazję choćby kątem oka zerknąć na namalowane przez nich obrazy, wykonane rzeźby, gobeliny i inne niepowtarzalne dzieła sztuki. Mogli również przystanąć na dłuższą chwilę i obejrzeć wokalne oraz taneczne występy. – Imprezy tego typu służą integracji społecznej osób niepełnosprawnych oraz pomagają w ich aktywizacji. Pokazują również, iż niepełnosprawność nie musi oznaczać bierności – tłumaczy ks. Jacek Dziel, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Artystą może być każdy
W przeglądzie wzięło udział blisko 300 uczestników: wychowanków ośrodków szkolno-wychowawczych, uczestników warsztatów terapii zajęciowej, podopiecznych domów pomocy społecznej oraz osób korzystających z pomocy Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz różnych placówek i organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Wśród wielu ciepłych słów skierowanych pod ich adresem znalazł się także list od Pierwszej Damy RP Marii Kaczyńskiej. Jak napisała: „Artystą może być każdy bez względu na stopień sprawności fizycznej czy intelektualnej”. Pani Prezydentowa przyznała również, iż „takie przeglądy twórczości rozwijają talenty osób niepełnosprawnych i są dla nich źródłem ogromnej satysfakcji oraz wielkiej radości. Organizatorzy zaś przyczyniają się do ich integracji ze społecznością lokalną. Jest to niezwykle szlachetna działalność, którą należy popierać i promować”.

Pomocne dłonie
Przegląd zakończył się późnym popołudniem koncertem i wspólną zabawą taneczną. Wzorem lat ubiegłych podczas imprezy wręczono także statuetki „Pomocna Dłoń”, które gnieźnieńska Caritas przyznaje w trzech kategoriach: świadectwo, współpraca i sponsoring. W tym roku otrzymali je: w kategorii świadectwo – Adrian Łaźniewski, student, pracownik Agencji Prelite w Poznaniu, twórca projektu Elitarny Klub Partnerów Biznesowych Ambasadorzy Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W kategorii współpraca –Tray Spenser Ship – raper pochodzący z Chicago, od kilku lat mieszkający w Polsce i chętnie występujący na rzecz dzieci i osób niepełnosprawnych. W kategorii sponsoring natomiast firma Comarch, polski dostawca światowej klasy oprogramowania oraz usług informatycznych, która przekazała na rzecz Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej kompleksowe oprogramowanie do zarządzania tą instytucją wartości około 150 tysięcy złotych.


Statuetka ,,Pomocna Dłoń” w rękach laureata


Ks. Jacek Dziel, mimo iż zabiegany, miał czas, by z każdym się przywitać


Widownia z uwagą oglądała występy artystów


Laureaci i nominowani do nagrody „Pomocna Dłoń”


Gratka dla dzieci – malowanie na twarzy i na papierze


Stoisko Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bielicach


Stoisko Ośrodka Wsparcia Dziennego Caritas w Inowrocławiu


Młodzi na scenie – żadnej tremy


Wspólna zabawa

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki