Uroczystą inaugurację działalności gimnazjum rozpoczęła Eucharystia, sprawowana w intencji uczniów, rodziców...
– Otwierając nową szkołę katolicką w Poznaniu, cieszymy się ogromnie z wielkiego zaufania, którym zostaliśmy obdarzeni przez rodziców – mówił abp Stanisław Gądecki podczas inauguracji roku szkolnego w Publicznym Gimnazjum Katolickim im. św. Stanisława Kostki.
Uroczystą inaugurację działalności gimnazjum rozpoczęła Eucharystia, sprawowana w intencji uczniów, rodziców i nauczycieli w kościele pw. św. Jana Kantego (na terenie tej parafii mieści się bowiem szkoła). Przewodniczył jej metropolita poznański, a w koncelebrze uczestniczył dyrektor szkoły ks. Piotr Kuś. Następnie, już w budynku gimnazjum, ksiądz arcybiskup poświęcił krzyże, które zostaną powieszone w klasach. Tam też odbyło się oficjalne otwarcie szkoły i część artystyczna, przygotowana przez jej uczniów. Na uroczystości została zaproszona również Grażyna Lisiecka, wicedyrektorka Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.
Wybierzmy szkołę katolicką
W homilii skierowanej do uczniów, rodziców i nauczycieli abp Gądecki zaznaczył rolę rodziny i Kościoła w wychowaniu młodzieży. Choć to rodzice są pierwszymi i najważniejszymi wychowawcami dzieci i przykładem dla nich, to całe społeczeństwo, a zwłaszcza Kościół, winno im w tym zadaniu pomagać. Kościół czyni to m.in. za pośrednictwem szkół katolickich, do których posyłanie dzieci nie powinno być traktowane jako nadzwyczajny przywilej czy też jako coś ekskluzywnego. Metropolita podkreślił, że wybieranie takich szkół, kiedy i gdzie to tylko możliwe, a także wspieranie ich w miarę sił i współpracowania z nimi dla dobra swoich dzieci, jest wręcz obowiązkiem katolickich rodziców. Zresztą, jak zauważył, wciąż potrzeba w naszym mieście takich szkół, bowiem te, które już powstały, cieszą się wielkim powodzeniem.
Natomiast przedstawiając życie św. Stanisława Kostki, patrona gimnazjum, arcybiskup pokazał młodym, iż człowiek ten, potrafiący żyć z pasją ukierunkowaną na dobry cel, umiejący podejmować trud pracy nad sobą i własnego rozwoju, może być dla nich wspaniałym przykładem i inspiracją, pomimo kilkuset lat dzielących nas od epoki, w której żył.

W duchu miłości i wolności
Sama szkoła katolicka powinna, zdaniem arcybiskupa, stanowić synonim dobrej szkoły, tzn. takiej, w której m.in. „ze szczególną starannością kształtuje się władze umysłowe, rozwija zdolność wydawania prawidłowych sądów, kształci zmysł wartości i przygotowuje do życia zawodowego”. Ponadto powinna „stwarzać w społeczności szkolnej atmosferę przesiąkniętą ewangelijnym duchem miłości i wolności”, a całą ludzką kulturę „porządkować ostatecznie zgodnie z orędziem zbawienia tak, aby poznanie, które wychowankowie stopniowo zdobywają, odnośnie do świata, życia i człowieka, było oświecone wiarą”. Wtedy dopomoże młodzieży rozwinąć własną osobowość w chrześcijańskim duchu nowego stworzenia Bożego, którym stała się ona już w chrzcie. Z kolei nauczyciel katolik, „przepojony duchem apostolskim, zobowiązany jest dawać świadectwo, tak życiem, jak i nauką, jedynemu nauczycielowi Jezusowi Chrystusowi”.
Gimnazjum prowadzone przez archidiecezję poznańską jest koedukacyjną szkołą publiczną, czyli nieodpłatną. Rozpoczęło swoją działalność w roku szkolnym 2007/2008, tworząc trzy klasy pierwsze. Od 3 września uczy się w nich 64 uczniów. Siedziba szkoły mieści się przy ul. Kanclerskiej 31 na poznańskim Grunwaldzie. Więcej informacji o nowo powstałej szkole można znaleźć na stronie www.dobregimnazjum.pl.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













