Logo Przewdonik Katolicki

Tricki wspomagające naukę

Bogna Białecka
Fot.

Plecak szkolny już podniszczony, pogubiły się pierwsze długopisy, zbladła wakacyjna opalenizna. Wielu uczniów po pierwszym miesiącu pobytu w szkole doświadcza zniechęcenia nauką. Dlatego właśnie za Julie Morgenstern Organizing from the inside out for teens podaję kilka prostych tricków, które mogą naukę znacznie ułatwić. 1. Dobre notatki z lekcji. To po prostu podstawa....

Plecak szkolny już podniszczony, pogubiły się pierwsze długopisy, zbladła wakacyjna opalenizna. Wielu uczniów po pierwszym miesiącu pobytu w szkole doświadcza zniechęcenia nauką. Dlatego właśnie za Julie Morgenstern „Organizing from the inside out for teens” podaję kilka prostych tricków, które mogą naukę znacznie ułatwić.

1. Dobre notatki z lekcji. To po prostu podstawa. Połowa sukcesu. Nawet jeśli wydaje ci się, że wszystko, co mówi nauczyciel, jest w podręczniku, słuchając uważnie i notując utrwalasz tę wiedzę, zmniejszając czas potrzebny na naukę w domu.

2. Papier i długopis. Jeśli masz problem, by coś zapamiętać – zapisz to. Nie raz, lecz wiele, wiele razy, na różnych kawałkach papieru, tak by „wyryło się w pamięci”.

3. Szklanka wody. Ucząc się, miej pod ręką szklankę wody. Orzeźwia, pomaga w zwalczeniu, wynikającej ze stresu, potrzeby jedzenia przekąsek, a gdy się skończy, masz minutkę odprężenia, gdy idziesz po następną.

4. Kartoniki. Przygotuj sobie mnóstwo kartoników rozmiaru kart do gry. Gdy uczysz się do testu, zapisz pytania i odpowiedzi na kartonikach – po jednej stronie kartonika pytanie, po drugiej odpowiedź. Następnie potasuj je i przeczytaj. Za drugim razem czytaj tylko pytania, zgadując odpowiedzi (sprawdź potem, czy są poprawne). Za trzecim razem odkładaj na bok pytania, na które znasz już odpowiedzi, i zacznij od początku z tymi, których jeszcze nie pamiętasz. Metoda świetnie nadaje się też do uczenia języka obcego.

5. Powtórkowe zatrzęsienie. W dzień przed testem, egzaminem zmień swój pokój (a za pozwoleniem też i resztę domu) w jeden wielki quiz. Przyczep wszędzie kartoniki z pytaniami, tak by do zrobienia czegokolwiek konieczna była prawidłowa odpowiedź na pytanie. Chcesz się napić mleka? „Jaka jest definicja sinusa?”. Na szczoteczce do zębów wisi pytanie o wzór itp. (Drobna rada – nie przyczepiaj kartek do rzeczy rodzeństwa i rodziców).

6. Przyjaciel. Tuż przed sprawdzianem zagraj swymi pytaniowymi kartonikami z przyjacielem. Nie tylko miło jest się uczyć w towarzystwie, lecz poznasz też pytania i odpowiedzi przygotowane przez przyjaciela.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki