Logo Przewdonik Katolicki

Odkrywanie powołania w małej społeczności

Marcin Jarzembowski
Fot.

Akcja Katolicka, działająca przy parafii św. Andrzeja Boboli w Szubinie, zorganizowała IX Dni Kultury Chrześcijańskiej. Tegoroczne spotkania odbywały się pod hasłem Przypatrzmy się powołaniu naszemu. Szubin to niewielkie miasteczko położone niedaleko Bydgoszczy, które jest zarazem jednym z nielicznych ośrodków duszpasterskich podejmujących na terenie diecezji tak duże...

Akcja Katolicka, działająca przy parafii św. Andrzeja Boboli w Szubinie, zorganizowała IX Dni Kultury Chrześcijańskiej. Tegoroczne spotkania odbywały się pod hasłem „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”.

Szubin to niewielkie miasteczko położone niedaleko Bydgoszczy, które jest zarazem jednym z nielicznych ośrodków duszpasterskich podejmujących na terenie diecezji tak duże wyzwania. – Poprzez nasze spotkania staramy się przybliżać pewne prawdy ewangeliczne i chrześcijańskie. Tegorocznym założeniem było odkrywanie swojego powołania nie tylko w zawodach, jakie na co dzień wykonujemy, ale również powołania do świętości – powiedziała Danuta Siewkowska. Prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej podkreśliła, że jednym z ważniejszych wydarzeń było Forum Stowarzyszeń i Ruchów Katolickich. – Miało ono przybliżyć nasze powołanie do życia w parafii w poszczególnych ruchach i stowarzyszeniach. To była okazja do odkrycia własnego charyzmatu we wspólnocie, w której żyjemy i działamy. Liczba uczestników była dowodem, że te dni bardzo mocno zakorzeniły się w historii Szubina – dodała.

Forum poprowadził ks. Wenancjusz Zmuda z Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy. – To jest bardzo ciekawa inicjatywa, która pozwala lokalnej społeczności dostrzec, jak wiele się dzieje i co można jeszcze zrobić dla innych. To jest także przybliżenie bardzo ważnej misji Kościoła, która przejawia się w kulturze chrześcijańskiej. Jestem pod wielkim wrażeniem zaangażowania tych osób – powiedział szef Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego.

Zdaniem sekretarza Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Szubinie, coroczne spotkania umacniają laikat do dalszej pracy. – Musimy pamiętać, że powołanie to nie tylko kapłaństwo czy bycie w zakonie. Powołanie jest zadane każdemu człowiekowi tu i teraz, w danym miejscu, w którym się znalazł. Powołanie świeckich jest bardzo istotne – to spełnianie określonych ról w życiu – podkreśliła Anna Wojtas.

W ramach IX Dni Kultury Chrześcijańskiej w Muzeum Ziemi Szubińskiej można było obejrzeć wystawę i prezentację multimedialną „Szubin, jakiego nie ma”. W Rejonowej Bibliotece Publicznej dla uczniów gimnazjum zorganizowano lekcję biblioteczną „Katarzyno, Piotrze przypatrz się swojemu powołaniu”. W kościele św. Marcina z kolei odbył się spektakl muzyczno-słowny ku czci Jana Pawła II z udziałem artystów Opery Nova w Bydgoszczy.

Na terenie diecezji Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej odbywają się w Szubinie, Bydgoszczy, Nakle nad Notecią, Sępólnie Krajeńskim oraz Więcborku.„To jest kolejna okazja do tego, aby każdy mógł odczytać powołanie, do którego został wezwany. Te spotkania bardzo mocno wpisały się w wydarzenia naszego miasta. Kiedy organizujemy je po raz dziewiąty, widzimy, że jest grupa osób, która na nie czeka. Po to, aby w nich uczestniczyć, a przez to ubogacać siebie” – powiedział proboszcz wspólnoty św. Marcina oraz dziekan szubiński ks. Tadeusz Lesiński.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki