Logo Przewdonik Katolicki

Rekolekcje o powołaniu

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Przypatrzcie się powołaniu waszemu pod takim hasłem sprzed bydgoskiej katedry wyruszyła 3. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy po pokonaniu trzystu kilometrów 31 lipca dotrą do Częstochowy. Pielgrzymi przejdą m.in. przez Złotniki Kujawskie, Inowrocław, Kruszwicę, Licheń oraz Kamyk. W drodze będą im towarzyszyły relikwie bł....

„Przypatrzcie się powołaniu waszemu” – pod takim hasłem sprzed bydgoskiej katedry wyruszyła 3. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy – po pokonaniu trzystu kilometrów – 31 lipca dotrą do Częstochowy.

Pielgrzymi przejdą m.in. przez Złotniki Kujawskie, Inowrocław, Kruszwicę, Licheń oraz Kamyk. W drodze będą im towarzyszyły relikwie bł. Marii Karłowskiej oraz bł. Karoliny Kózkówny. Także podczas pielgrzymki siostry pasterki odnowią swoje śluby.

Różne stany
Pielgrzymka diecezji bydgoskiej odbywa się po raz trzeci. Jej tegoroczne hasło zostało zaczerpnięte z ogólnopolskiego programu duszpasterskiego Kościoła. – Chcemy pochylić się nad tajemnicą powołania. To jest wyjątkowy czas. Zaczynamy kolejne rekolekcje w drodze, w trudzie. To nas nastraja do tego, abyśmy zastanowili się nad swoim życiem – powiedział koordynator pielgrzymki ks. Jacek Salwa. Program pielgrzymki został bardzo precyzyjnie dopracowany. Każdego dnia pątnicy będą mogli pochylić się nad różnymi drogami powołania. – Jeden dzień będzie dotyczył matki, kolejny ojca, zakonnika i siostry zakonnej. Myślę, że każdy odszuka swoje powołanie, którym jest obdarowany przez Boga – dodał kapłan.

Na czele grupy czerwonej kolejny raz stanął ojciec Marek Karczewski ze Zgromadzenia Ducha Świętego. – Chociaż idę pieszo na Jasną Górę dziewiąty raz, to wędrowanie jest dla mnie za każdym razem czasem odnowy duchowej oraz okazją do pomocy drugiemu człowiekowi. Pielgrzymi kroczą z różnymi problemami. Ofiarują intencje jako zadośćuczynienie za zło oraz wypraszają łaskę zdrowia lub nawrócenia. To jest wyzwanie, by być z nimi jako przewodnik, który pomoże w pokonywaniu codziennych trudności – powiedział.


Wygodne buty to podstawa

Łączność z Janem Pawłem II
W tym roku hymnem pielgrzymki diecezjalnej są słowa popularnej „Barki”. – Jeszcze przed wyruszeniem udało się nam nagrać pieśń z ostatnią zwrotką, którą po śmierci Jana Pawła II dopisał biskup Józef Zawitkowski. Ona zawsze wywołuje wzruszenie i łezkę w oku – podkreślił ks. Salwa.

W sumie na Jasną Górę dotrze dwanaście grup z Bydgoszczy, Nakła nad Notecią, Górki Klasztornej, Sępólna Krajeńskiego, Solca Kujawskiego oraz Szubina. – Te jedenaście dni można potraktować jako źródło nowych kontaktów – wymiany numerów Gadu-Gadu czy telefonów komórkowych. Jednak to nie jest wszystko. Młody człowiek, idąc nawet z takim nastawieniem beztroski, kiedy zobaczy rówieśnika z różańcem w ręku czy śpiewającego godzinki, dotknie czegoś głębszego i poważniejszego – zakończył ks. Jacek Salwa.

Ważnym elementem organizacyjnym pielgrzymki jest strona internetowa. Pod adresem www.pielgrzymka.bydgoszcz.pl każdy znajdzie bieżące relacje z marszu pątników, będzie mógł wpisać intencje oraz pozdrowienia.

Jak co roku, nad logistyczną stroną pielgrzymki czuwali także prezydent Bydgoszczy oraz wojewoda kujawsko-pomorski.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki