Logo Przewdonik Katolicki

Cyfrowe fotografowanie

Robert Poczekaj
Fot.

Aparaty cyfrowe stały się powszechne. Rozwijające się wciąż nowe technologie sprawiły, że ich cena systematycznie spada. Spośród różnych modeli cyfrowych aparatów fotograficznych możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów: minikompakty, kompakty, ultrazoomy, lustrzanki. Przed zakupem warto zdać sobie sprawę z naszych dotychczasowych umiejętności i doświadczeń fotograficznych...

Aparaty cyfrowe stały się powszechne. Rozwijające się wciąż nowe technologie sprawiły, że ich cena systematycznie spada.

Spośród różnych modeli cyfrowych aparatów fotograficznych możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów: minikompakty, kompakty, ultrazoomy, lustrzanki.

Przed zakupem warto zdać sobie sprawę z naszych dotychczasowych umiejętności i doświadczeń fotograficznych oraz rodzaju zdjęć, które zamierzamy robić.

Aparaty – minikompakty i kompaktowe
Jak nazwa wskazuje, to najmniejsze z aparatów. Takie miniaturowe cudo, mieszczące się w damskiej torebce czy w kieszeni męskiej koszuli, zawiera więcej nowinek technicznych, niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Do robienia zdjęć w plenerze, w dobrych warunkach oświetleniowych nie potrzeba aparatu za niebotyczną kwotę. Proste aparaty sprawdzą się również w przypadku robienia zdjęć w małych pomieszczeniach, w czasie uroczystości rodzinnych czy innych okazji. Jeśli pojęcia: migawka, przesłona, ISO nie są obce przyszłemu użytkownikowi, warto rozważyć zakup bardziej zaawansowanego modelu. Takie aparaty poza wbudowanym wahlarzem programów tematycznych dają użytkownikowi możliwość ręcznego ustawiania parametrów.

Lustrzanki cyfrowe
Osoby, które miały już do czynienia z lustrzankami, i lubią fotograficzne eksperymenty, powinny zdecydować się na lustrzankę cyfrową. Ceny tych aparatów również znacznie spadły w porównaniu do cen choćby sprzed dwóch lat. Fotografowanie tego typu aparatami daje większe możliwości. By je jednak w pełni wykorzystać potrzebny jest pewien zakres wiedzy. Początkujący użytkownicy mogą na początku robić gorsze zdjęcia niż na zwykłym „kompakcie”.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru aparatu?
Marketingowe hasła wieszczą kolejne miliony pikseli znajdujące się na matrycy aparatu. Często są to zabiegi czysto pozorne. Tak naprawdę z punktu widzenia zwykłego użytkownika, czy będzie to 8, czy 10 milionów pikseli, nie robi żadnej różnicy. Warto zwrócić uwagę na inne szczegóły. Osoby, które chciałyby robić zdjęcia z dalszych odległości, potrzebują aparatów z tzw. długim zoomem. Nie należy wcale przywiązywać uwagi do zoomu cyfrowego. Istotna wartość to zoom optyczny. W przypadku cyfrowych lustrzanek wiąże się to z zakupem sprzętu o dużej wartości. Jakość zdjęcia zrobionego za pomocą lustrzanki będzie jednak lepsza. Przydatną funkcją, a w przypadku takich długich zoomów funkcją konieczną, jest stabilizacja obrazu. Pozwala ona na wykonanie zdjęć nieporuszonych także w trudnych warunkach oświetleniowych. Tu również cyfrowa stabilizacja to tak naprawdę namiastka, a nie właściwe rozwiązanie problemu. Przydatnymi funkcjami oferowanymi w większości aparatów jest funkcja makro (robienie zdjęć małym obiektom z niewielkiej odległości) lub kręcenie prostych filmików.

Wraz z aparatem konieczny jest też zakup karty pamięci. W przeciwieństwie do dawnych kliszy karta nadaje się do wielokrotnego użytku. Jeśli aparat nie korzysta z akumulatorów dostarczonych przez producenta, warto zaopatrzyć się w ładowarkę z akumulatorkami. Pozwoli to obniżyć koszty ponoszone na wymianę baterii.

Doradzam zakup dwóch kart np. 1 Gb zamiast jednej 2 Gb. Gdy przypadkowo usuniemy zdjęcia z jednej karty, wsadzamy drugą do aparatu, kontynuując fotografowanie. Po powrocie do domu próbujemy za pomocą komputera przywrócić utracone fotografie. Próba odzyskania zdjęć z karty, na której dalej fotografowaliśmy, ma mniejsze szanse na powodzenie. Jest szereg programów (również darmowych, czasami do droższych kart oprogramowanie dodawane jest gratis) służących do odzyskania skasowanych zdjęć. Proces taki jest nieskomplikowany, a szanse na przywrócenie fotografii duże.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki