Logo Przewdonik Katolicki

E-mail z Lichenia: Podsumowania

Aneta Kwiatkowska
Fot.

Około 1 mln 200 tys. pielgrzymów odwiedziło w 2006 r. sanktuarium maryjne w Licheniu wynika z szacunkowych danych, przygotowanych przez kustosza sanktuarium ks. Wiktora Gumiennego MIC. W minionym roku w bazylice Matki Bożej Licheńskiej oraz w kościele św. Doroty PM odprawionych zostało 2 208 Mszy św., w których uczestniczyło 4 725 księży gości. Podczas Eucharystii rozdano...

Około 1 mln 200 tys. pielgrzymów odwiedziło w 2006 r. sanktuarium maryjne w Licheniu – wynika z szacunkowych danych, przygotowanych przez kustosza sanktuarium ks. Wiktora Gumiennego MIC. W minionym roku w bazylice Matki Bożej Licheńskiej oraz w kościele św. Doroty PM odprawionych zostało 2 208 Mszy św., w których uczestniczyło 4 725 księży – gości. Podczas Eucharystii rozdano 680 tys. komunii.

Najwięcej osób przybyło do Lichenia w sezonie pielgrzymkowym (maj-październik). Dzięki sprzyjającej pogodzie dość dobry dla Lichenia był również czas zimowy. W listopadzie i grudniu, inaczej niż w poprzednich latach, można było tu spotkać wielu pielgrzymów indywidualnych. Ich liczba stale rośnie; tłumaczą, że sami sobie chcą układać pobyt w świętym miejscu, bez potrzeby dopasowywania się do programu przygotowanego przez organizatorów pielgrzymek.

Wzrosła liczba gości zagranicznych. Spośród tych, którzy skorzystali z Domów Pielgrzyma „Betania” i „Arka”, najwięcej było Niemców, Białorusinów, Austriaków, Litwinów, Amerykanów, Włochów, Czechów, Łotyszów, Szwedów i Francuzów. Do Matki Bożej pielgrzymowali też m.in. Wietnamczycy, Koreańczycy i Brazylijczycy.

Najliczniejsze pielgrzymki przybyły z Polski, najwięcej (dane na podstawie dobrowolnych zgłoszeń w kancelarii dla pielgrzymów) z diecezji poznańskiej (390 pielgrzymek), włocławskiej (375), gnieźnieńskiej (265), kaliskiej (247) i łódzkiej (230). Najmniejszą liczbę pielgrzymek zanotowano z diecezji ełckiej (29).

Wybrane grupy zawodowe i wspólnoty reprezentowane przez pielgrzymów, które odwiedziły Licheń: emeryci i renciści, kuracjusze, parafianie, stowarzyszenia – amazonki, anonimowi alkoholicy, Apostolstwo Modlitwy, głuchoniemi, NSZZ „Solidarność”, koła różańcowe, chóry i orkiestry, bankowcy, górnicy, grupy modlitewne, kolejarze, kombatanci, nauczyciele. Coraz częściej w sanktuarium pojawiają się również pielgrzymi na rowerach. Grupę prawie 40 tys. pielgrzymów stanowiły dzieci i młodzież. Wizyty dzieci są szczególnie liczne w maju i czerwcu, bowiem tradycją polskich parafii jest zawierzanie tych, które przystąpiły do Pierwszej Komunii św., Matce Bożej Licheńskiej.

Z ubiegłorocznych wydarzeń wspomnieć warto o Ogólnopolskiej Pielgrzymce Sołtysów i Mieszkańców Wsi, wizycie przedstawicieli białoruskiej opozycji oraz pielgrzymów z Korei Południowej, o plenerze fotograficznym dla osób niepełnosprawnych oraz drugim plenerze malarskim dla artystów z całej Polski.

­– Najważniejszym religijnym wydarzeniem 2006 r. w Licheniu było wprowadzenie Cudownego Obrazu do bazyliki. W uroczystościach, które odbyły się 2 lipca z udziałem biskupów i najwyższych przełożonych Zgromadzenia Księży Marianów, uczestniczyło ponad 30 tys. wiernych. W roku 2007 najważniejsza dla marianów w Polsce i na świecie będzie beatyfikacja założyciela zgromadzenia, o. Stanisława Papczyńskiego. Uroczystość prawdopodobnie odbędzie się w Licheniu. Na uwagę zasługuje II Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr, organizowany w sanktuarium 19 maja, z okazji 87. rocznicy urodzin Jana Pawła II oraz w intencji jego rychłej beatyfikacji. Ważnym wydarzeniem będzie poświęcenie 2 lipca organów – największego instrumentu w Polsce i jednego z najokazalszych na świecie – poinformował ks. Zbigniew Krochmal MIC, rzecznik sanktuarium.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki