Logo Przewdonik Katolicki

E-mail z Lichenia - W Roku Pańskim 2005

Witold Nowak
Fot.

Do sanktuarium Matki Bożej w Licheniu w roku 2005 przybyło ponad 1,8 mln pielgrzymów. Większość z nich stanowili pątnicy z Wielkopolski i Mazowsza. Przed obrazem Matki Bożej Bolesnej modlili się przedstawiciele wszystkich grup społecznych. Byli też bezdomni i więźniowie zakładów karnych. Siedmiokrotnie meldowały się pielgrzymki żołnierzy z ordynariatu polowego. Księża marianie...

Do sanktuarium Matki Bożej w Licheniu w roku 2005 przybyło ponad 1,8 mln pielgrzymów. Większość z nich stanowili pątnicy z Wielkopolski i Mazowsza. Przed obrazem Matki Bożej Bolesnej modlili się przedstawiciele wszystkich grup społecznych. Byli też bezdomni i więźniowie zakładów karnych. Siedmiokrotnie meldowały się pielgrzymki żołnierzy z ordynariatu polowego. Księża marianie rozdali 710 tys. Komunii Świętych.

Od kilku lat zwiększa się liczba pielgrzymów indywidualnych. Ulubione miesiące pątników przybywających do Matki Bożej Licheńskiej to maj, czerwiec, lipiec i sierpień. Jednak jeśli tylko pogoda sprzyja, coraz chętniej pielgrzymujemy jeszcze we wrześniu i październiku. Coraz popularniejsze stają się pielgrzymki rowerowe. W minionym roku 222 osoby wybrały ten sposób nawiedzania sanktuarium. W jubileuszowej, 25. Pieszej Pielgrzymce z Góry Kalwarii do Lichenia 145 osób wędrowało pod hasłem „Pokaż nam Ojca”. Gośćmi zagranicznymi sanktuarium byli mieszkańcy Austrii, Białorusi, Brazylii, Czech, Finlandii, Kanady, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Niemiec, Portugalii, Słowacji, Rumunii, USA, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Singapuru.
25 lutego licheńska świątynia otrzymała tytuł bazyliki mniejszej. Dla rozwijającego się sanktuarium było to najważniejsze wydarzenie roku. 21 maja ponad pięć tys. muzyków i chórzystów wzięło udział we Mszy św., a później, na schodach bazyliki zagrało niezwykły koncert w intencji beatyfikacji Jana Pawła II. Bardzo dużo pracy miało Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. Psychologowie i terapeuci z Centrum przyjęli 4642 osoby. Większość (4295) to borykający się z uzależnieniami (m.in. alkoholicy, narkomani, osoby współuzależnione, dorosłe dzieci alkoholików – DDA). 347 osób konsultowano w związku z problemami małżeńskimi i rodzinnymi. W ubiegłym roku w Centrum rozpoczęły działalność grupy terapeutyczne dla współuzależnionych i DDA.
Z dniem 2 sierpnia sanktuarium uruchomiło nową witrynę internetową www.lichen.pl. Od tego czasu do końca 2005 r. oglądało ją 48 tys. 600 użytkowników Internetu z całego świata, nawet z krajów tak odległych jak Tanzania, Chile, Belize, Indie czy Laos.
Na zakończenie roku przygotowano dla pielgrzymów możliwość pobytu podczas świąt Bożego Narodzenia i sylwestra. Do stołu wigilijnego zasiadło prawie 80 osób. W bezalkoholowym balu sylwestrowym wzięło udział 210 osób. O północy uczestnicy imprezy przeszli do bazyliki na Mszę św. przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej. W Eucharystii uczestniczyła też młodzież, która spędziła tę noc na modlitwie i czuwaniu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki