Logo Przewdonik Katolicki

Zobowiązujące imię

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Jan Paweł II stał się patronem kolejnej szkoły w diecezji bydgoskiej tym razem w Maksymilianowie. Placówka, w której uczy się 260 uczniów, przygotowywała się do tego momentu przez kilka lat. Jednym z ważniejszych punktów uroczystości była Msza św., podczas której bp Jan Tyrawa poświęcił nowy sztandar szkoły. Dzieci złożyły uroczyste ślubowanie oraz zaprezentowały program...

Jan Paweł II stał się patronem kolejnej szkoły w diecezji bydgoskiej – tym razem w Maksymilianowie. Placówka, w której uczy się 260 uczniów, przygotowywała się do tego momentu przez kilka lat.

Jednym z ważniejszych punktów uroczystości była Msza św., podczas której bp Jan Tyrawa poświęcił nowy sztandar szkoły. Dzieci złożyły uroczyste ślubowanie oraz zaprezentowały program artystyczny nawiązujący do życia swojego wielkiego patrona.

Przewodnik na każdy dzień
Ordynariusz diecezji przypomniał, że pontyfikat Jana Pawła II – wbrew wszelkim przewidywaniom – okazał się jednym z najdłuższych. – Papież Polak zapisał się w historii także z wielu innych powodów, które będą przypominane i analizowane – powiedział. Hierarcha stwierdził, że przed szkołą, która przyjmuje tak wiążące imię, stoi ogromne zadanie. – Wyrażamy naszą radość, że kolejna szkoła w diecezji obrała sobie Jana Pawła II za patrona. To znaczy również za przewodnika, od którego warto się uczyć, jak mądrze żyć – dodał.

Placówka przeszła szereg procedur i starań o to, aby nosić imię Ojca Świętego. – Ogromna zasługa w tym wszystkim proboszcza, który potrafił zmobilizować uczniów, rodziców, grono pedagogiczne, aby cała ścieżka legislacyjna była przeprowadzona zgodnie z prawem. Myślę, że jest to zgodne z nauką Jana Pawła II. Możemy stawiać pomniki i tablice. Jednak to, co dzisiaj się dokonuje, będzie służyło całemu społeczeństwu – powiedział wójt gminy Osielsko Wojciech Sypniewski.


Pierwsze kroki w nowym budynku

Przykład od wychowawców
Do tej pory imię Jana Pawła II nosiły szkoły w Łobżenicy, Łochowie, Mroczy, Osieku nad Notecią, Paterku i Złotowie. – To wydarzenie zachęca nas do tego, abyśmy jeszcze głębiej wczytywali się w treści, jakie pozostawił nam Jan Paweł II. Chcemy kroczyć szlakiem, który nam wyznaczył Sługa Boży. Mamy wspaniałą kadrę nauczycieli, którzy chcą, aby wartości krzewione przez Ojca Świętego były w tym miejscu pielęgnowane. Mamy patrona, a zarazem wspaniałego opiekuna – powiedział proboszcz parafii w Maksymilianowie ks. Roman Lidziński.

Regina Tabaka, katechetka, podkreśla, że to imię zobowiązuje do rozwoju i ciągłej pracy nad sobą. – Przykład musi iść z góry, czyli od samych nauczycieli. Jan Paweł II miał świadomość, że nauczanie to jedno, a dawanie przykładu pójścia trudną drogą za Chrystusem to drugie. Przekazywanie istoty jego życia, pokazywanie, że jest obecny wśród nas, jest zadaniem bardzo trudnym.

Uroczystości nadania imienia były połączone z oddaniem do użytku nowej części zaplecza dydaktycznego. Zostało ono sfinansowane ze środków Unii Europejskiej. – Dobudowane zostały cztery sale oraz pomieszczenie do gimnastyki korekcyjnej. Dla szkoły to wielkie wydarzenie. Zresztą, sam patron jest znaczącą osobistością. Dlatego będziemy musieli dołożyć wielu starań, aby jak najlepiej wypełnić wymagania związane z Janem Pawłem II – powiedział dyrektor szkoły Wojciech Kwiatkowski.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki