Logo Przewdonik Katolicki

Zabawa na „Maksa”

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Po raz dziewiąty na stadionie w Żołędowie odbył się 17 czerwca festyn zorganizowany przez zespół charytatywny działający przy parafii w Maksymilianowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Osielsku. Każdego roku na zabawę przychodzą setki chętnych, którzy wspierają najuboższe dzieci, biorąc udział w loterii fantowej. Tysiąc losów, ponad trzy tysiące złotych to bilans jednego...

Po raz dziewiąty na stadionie w Żołędowie odbył się 17 czerwca festyn zorganizowany przez zespół charytatywny działający przy parafii w Maksymilianowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Osielsku. Każdego roku na zabawę przychodzą setki chętnych, którzy wspierają najuboższe dzieci, biorąc udział w loterii fantowej. Tysiąc losów, ponad trzy tysiące złotych – to bilans jednego sobotniego popołudnia.

Parafia św. Maksymiliana znajduje się na terenie najbogatszej gminy województwa kujawsko-pomorskiego. Mimo to nie brakuje osób, które czekają na pomoc. – Ten festyn wrósł już w tradycję kilku parafialnych wspólnot – Żołędowa, Maksymilianowa, Osielska i Niemcza. Oprócz wspólnej zabawy jest też miejsce na sportową rywalizację – po raz pierwszy rozegraliśmy turniej piłkarski, do udziału w którym zaprosiliśmy ministrantów i kleryków bydgoskiego seminarium – mówi ks. Roman Lidziński, proboszcz parafii w Maksymilianowie.

Zdaniem wójta gminy Osielsko, Wojciecha Sypniewskiego, festyn to doskonała forma integracji środowiska lokalnego oraz parafii. – Cieszę się, że istnieje duża grupa ludzi, którzy bezinteresownie chcą coś zrobić dla sąsiadów, współmieszkańców, dla naszej społeczności.

Od dziewięciu lat w organizację festynu zaangażowani są członkowie zespołu charytatywnego, działającego przy parafii w Maksymilianowie. Piotr Tabaka podkreśla, że wspólnym wysiłkiem można wesprzeć najuboższych. – Dochód z zabawy jest przeznaczony głównie dla dzieci, które nie mogą wyjechać na ferie lub wakacje z powodów ekonomicznych. Na szczęście, wśród ludzi istnieje silna potrzeba, żeby się dzielić z innymi.

Podczas tegorocznej loterii przygotowano tysiąc losów. Kilka z nich kupiła Danuta, parafianka z Maksymilianowa. – Udział w festynie jest już dla mnie rzeczą naturalną. Każdy powinien wspierać potrzebujących. W czasach, kiedy tak wiele mówi się o znieczulicy społecznej, warto pokazać, że potrafimy się także jednoczyć i działać dla wspólnego dobra.

Marek Manuszewski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Osielsku, podkreśla, że wsparcie festynu to „miły obowiązek” wpisany we wspólne działanie na rzecz najmłodszych. – Całkiem niedawno w Niemczu zbieraliśmy środki na budowę nowego kościoła. Z kolei podczas festynu w Maksymilianowie chcemy zdobyć pieniądze dla dzieci. Gmina Osielsko jest najbogatszą w województwie, co nie oznacza, że jest gminą niewrażliwą na potrzeby tej biedniejszej części mieszkańców.

Dzięki środkom zebranym podczas festynu kilkadziesiąt osób skorzysta z wakacyjnej pomocy. Ksiądz Lidziński już planuje pielgrzymkę młodzieży do Górki Klasztornej oraz kolonie w Maksymilianowie. Część pieniędzy zostanie przeznaczona na zakup podręczników szkolnych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki