Logo Przewdonik Katolicki

Pomogli dzieciom

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

To był jeden z gorętszych dni czerwca. Upał wzmagał się z każdą godziną - po południu już wszyscy szukali cienia. Na szczęście, pod wielkimi parasolami na boisku w Żołędowie można było znaleźć odrobinę wytchnienia i nie tylko. Domowe wypieki pań z Koła Gospodyń Wiejskich, wata cukrowa, kiełbaski z grilla, a nawet odręcznie malowane portrety - wszystko to w ramach festynu...

To był jeden z gorętszych dni czerwca. Upał wzmagał się z każdą godziną - po południu już wszyscy szukali cienia. Na szczęście, pod wielkimi parasolami na boisku w Żołędowie można było znaleźć odrobinę wytchnienia… i nie tylko. Domowe wypieki pań z Koła Gospodyń Wiejskich, wata cukrowa, kiełbaski z grilla, a nawet odręcznie malowane portrety - wszystko to w ramach festynu charytatywnego na rzecz najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy.


Festyn rodzinny już po raz ósmy zorganizował zespół charytatywny działający przy parafii w Maksymilianowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Osielsku. Podczas kilkugodzinnej zabawy nie zabrakło występów artystycznych, konkursów dla najmłodszych i pokazu tresury psów policyjnych. Jednak gwoździem programu była loteria fantowa z licznymi nagrodami. Za jedyne dwa złote (to cena losu - a kupowano je zazwyczaj w ilościach hurtowych) można było wygrać telewizor lub łódź "kanadyjkę"! Nie ukrywam, liczyłam na tę ostatnią zdobycz. W ostateczności z Żołędowa wyjechałam z… grzechotką.

Teraz - na wakacje!


Kilkuletnia tradycja żołędowskich festynów parafialnych integruje wszystkich - począwszy od wójta, przez dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, na księdzu proboszczu skończywszy. Oczywiście, nie byłoby zabawy bez zaangażowania wiernych - zwłaszcza tych tworzących zespół charytatywny. - Inicjatywa wyszła od moich parafian. Taki festyn stwarza możliwość niesienia pomocy dzieciom i młodzieży. Fundusze, które tutaj zawsze zbieramy, są przeznaczane na dofinansowanie letniego wypoczynku - mówi ks. Roman Lidziński, proboszcz parafii w Maksymilianowie. Podczas wakacji z takiego wsparcia korzysta około 60 osób. - To minimum - podkreśla. Równie liczna grupa zbiera się w czasie ferii zimowych. Rachunek jest prosty - dzięki wysiłkom parafii i szkoły udaje się zapewnić odpoczynek blisko 120 dzieciom. W tym roku zaplanowano dwie atrakcje - wyjazd w okolice Zakopanego na obóz sportowo-wypoczynkowy oraz pielgrzymkę rowerową nad morze. Ta ostatnia z pewnością wpisze się w bogatą historię dotychczasowych wypraw - do Matki Bożej Kaszubskiej w Swarzewie, do Pelplina czy Niepokalanowa.

Silna grupa


Przygotowania do tegorocznego festynu trwały blisko dwa miesiące. Na szczęście, proboszcz nie był sam. - Od samego początku jesteśmy z ks. Romanem i wspólnie robimy to, co możemy dla najbiedniejszych - przyznaje Marek Manuszewski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Osielsku. Podczas festynu z reguły "schodzi" sto procent losów. Niektórzy kupują po kilkadziesiąt! - Były i takie sytuacje, że mimo deszczu ludzie bawili się z nami do końca - wspomina. W sobotę, 25 czerwca, nie mogło być inaczej! Pod wieczór zachmurzyło się, zagrzmiało i… rozpadało. Ale nikt nie zrezygnował. Emocje podczas losowania głównych nagród udzieliły się wszystkim. Ksiądz Lidziński ochoczo wręczał rowery, kino domowe, odkurzacze, wiertarki, plecaki i namioty. Łódź też znalazła właściciela…
Poza takimi "okazjonalnymi" akcjami, zespół charytatywny z parafii pw. św. Maksymiliana niesie stałą pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Wystarczy wspomnieć, że w każdy drugi i ostatni czwartek miesiąca wydawane są paczki żywnościowe. W ubiegłym roku kwota tej pomocy sięgnęła 160 tysięcy złotych!
Ksiądz Roman chwali sobie posługę duszpasterską w niewielkim Maksymilianowie - w zeszłym roku liczba parafian sięgała 1595. - Proboszcz zna wszystkie dzieci, młodzież, no i starszych. Dzięki temu panuje u nas bardziej rodzinna atmosfera. To dla duszpasterza prawdziwy skarb! - podkreśla.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki