Logo Przewdonik Katolicki

Rok 2009?

Marcin Jarzembowski
Fot.

W Bydgoszczy rozpoczęto promocję budowy Domu Jubileuszowego, w którym swoją siedzibę znajdzie Centrum Kultury Katolickiej Wiatrak. Budynek ma być pamiątką spotkania z Janem Pawłem II oraz miejscem, w którym dzieci i młodzież będą spędzały pożytecznie czas. Budowę Domu Jubileuszowego rozpoczęto pięć lat temu. Kamień węgielny został pobłogosławiony przez Papieża...

W Bydgoszczy rozpoczęto promocję budowy Domu Jubileuszowego, w którym swoją siedzibę znajdzie Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak”. Budynek ma być pamiątką spotkania z Janem Pawłem II oraz miejscem, w którym dzieci i młodzież będą spędzały pożytecznie czas.

Budowę Domu Jubileuszowego rozpoczęto pięć lat temu. Kamień węgielny został pobłogosławiony przez Papieża Polaka. Obecnie trwają intensywne prace przy skrzydle północno-zachodnim.

Dorzuć swój „grosz”
Nowa siedziba „Wiatraka” powstaje w największej dzielnicy Bydgoszczy – Fordonie, w której mieszka prawie osiemdziesiąt tysięcy osób. – Chcemy, aby to dzieło jak najszybciej zostało ukończone. Niedawno wróciliśmy od grobu Jana Pawła II. Odwiedziliśmy Ojca Świętego z okazji imienin. W 2001 roku byliśmy z kamieniem węgielnym i planami budowy, które są już zrealizowane. To co będzie w przyszłości, położyliśmy w postaci projektu na grobie Sługi Bożego. Wierzę, że nam pobłogosławił. To była bliskość, której tak bardzo potrzebujemy – powiedział prezes Fundacji „Wiatrak” ks. Krzysztof Buchholz.

Obecnie do budowy są wykorzystywane środki, które fundacja otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W minionych dwóch latach były to najwyższe dotacje w Polsce. Dzięki temu prace idą w szybkim tempie. – Za te pieniądze budujemy skrzydło, które nie było planowane. Mamy zamiar zakończyć realizację bryły budynku. W kolejnym roku czeka nas wysiłek związany z jego wykończeniem. To jest dom papieski. Dlatego każdy element jest skrupulatnie przemyślany. Bieg czasu zaciera żywą obecność Jana Pawła II. My chcemy, żeby był on wciąż odczuwalny, widzialny i słyszalny. Cały nasz proces wychowawczy bazuje na nauczaniu Papieża – dodał ks. Krzysztof Buchholz.


Prace przy budowie skrzydła północno-zachodniego

Plany od A do Z
Na poszczególnych piętrach Domu Jubileuszowego zainteresowani będą mogli znaleźć coś ciekawego dla siebie, móc się rozwijać. – W piwnicy będzie można rozwinąć się pod kątem fizycznym. Parter będzie wypełniony kulturą oraz ofertą pomocy psychicznej w postaci poradni. Na pierwszym piętrze rozwijać będziemy intelekt, a na drugim sferę ducha. By było to możliwe, prosimy wszystkich o wsparcie tak wielkiego dzieła. Dlatego ruszamy z promocją budowy. Otrzymaliśmy półtora miliona dotacji. Jednak potrzebujemy 170 tysięcy własnego wkładu. Wierzymy, że również czytelnicy „Przewodnika Katolickiego” nam w tym pomogą – zakończył prezes Fundacji „Wiatrak”.

Od samego początku budowę wspiera bydgoski parlamentarzysta Tomasz Latos. To dzięki jego zabiegom na konto budowy trafiło 2,5 miliona złotych. – Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak” pełni niezwykłą rolę wychowawczą dla mieszkańców. Wypełnia pustkę kulturalną w największej dzielnicy naszego miasta. To, że warto to dzieło wspierać, jest czymś oczywistym. Na początku poprzedniej kadencji powiedziałem sobie, że choćby z tego powodu warto było zostać posłem. Wierzę, że parlamentarzyści, którzy są teraz w koalicji rządzącej, nie zapomną o potrzebach związanych z tą inicjatywą – podkreślił.

W Domu Jubileuszowym znajdzie się miejsce na siłownię, sale rehabilitacyjne i do ćwiczeń, poradnię wsparcia, salę widowiskową, kawiarnię, pracownię plastyczną, salę kominkową, ogród zimowy oraz kaplicę. Jeszcze w tym roku zostaną przeprowadzone badania, na podstawie których powstanie studium wykonalności dla Domu Jubileuszowego. Dzięki temu zostaną przygotowane dokumenty niezbędne do ubiegania się o środki z Unii Europejskiej. Z zajęć „Wiatraka” każdego tygodnia korzysta ponad siedemset osób w kilkudziesięciu sekcjach zajęciowych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki