Logo Przewdonik Katolicki

Otwarci na rodzinę

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Centrum Kultury Katolickiej Wiatrak zorganizowało XI Integracyjny Festyn Maryjny. Jego cel był jasno określony wsparcie budowy Domu Jubileuszowego, który będzie żywym pomnikiem Jana Pawła II, ośrodkiem kultury dla dzieci i młodzieży. Budowa, którą rozpoczęto w 2001 roku, ma się zakończyć za kilkanaście miesięcy. Wśród gwiazd niedzielnego festynu...

Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak” zorganizowało XI Integracyjny Festyn Maryjny. Jego cel był jasno określony – wsparcie budowy Domu Jubileuszowego, który będzie „żywym pomnikiem” Jana Pawła II, ośrodkiem kultury dla dzieci i młodzieży. Budowa, którą rozpoczęto w 2001 roku, ma się zakończyć za kilkanaście miesięcy.

Wśród gwiazd niedzielnego festynu znalazł się chór pop-gospelowy „Quadrans”, zespoły „Antidotum” oraz „Arka Noego”.

Według wskazówek Jana Pawła II
Kamień węgielny pod budowę Domu Jubileuszowego został wydobyty z Doliny Śmierci i pobłogosławiony przez Ojca Świętego Jana Pawła II. – W porównaniu z ubiegłym rokiem można zauważyć wielki postęp. Mam nadzieję, że na stałe wpiszemy swoją działalność w krajobraz Bydgoszczy. Słuchaliśmy Papieża najlepiej, jak tylko potrafiliśmy. Cała istota „Wiatraka” ma wyrażać mądrość Jana Pawła II. Jego nauka o człowieku ma się realizować tu jak najpełniej – powiedział dyrektor „Wiatraka” ks. Krzysztof Buchholz.

Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak” jest jedną z największych placówek kulturalnych w mieście, która kieruje swoją ofertę do dzieci i młodzieży. Tygodniowo w stałych zajęciach bierze udział sześćset osób. – Nasze propozycje są bardzo konkurencyjne w stosunku do tych, które funkcjonują na rynku. Niektórych nie stać na to, aby zapłacić kilkadziesiąt złotych za godzinę nauki – na przykład języka angielskiego. My wychodzimy im naprzeciw – powiedział Rafał Zięba z „Wiatraka”. Festyn jest okazją do prezentacji owoców całorocznej pracy na rzecz najmłodszych. – To zachęca innych, aby skorzystać z naszych zajęć. Na kolejny rok mamy już listy rezerwowe. To świadczy o tym, że jesteśmy bardzo potrzebni. Do tego, abyśmy mogli się rozrastać, potrzebny jest ten wspaniały Dom Jubileuszowy – powiedziała Agnieszka Libecka.

Przekaz wiary tylko w rodzinie
Podczas festynu nie zabrakło Tomasza Latosa z dziećmi. Dzięki staraniom parlamentarzysty Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ciągu dwóch lat przyznało kwotę 2,5 miliona złotych na rozbudowę Domu Jubileuszowego. – Jestem świadkiem wspaniałej działalności, którą trzeba mocno wspierać. Cieszę się, że ministerstwo dało na tę inwestycję najwięcej pieniędzy w całej Polsce – powiedział.

Do grona przyjaciół „Wiatraka” od wielu lat zalicza się Robert Friedrich z „Arki Noego”. Zespół jest w trakcie tworzenia specjalnego utworu, który stanie się hymnem Domu Jubileuszowego. – W czasach, kiedy jesteśmy zagonieni, kiedy mamy coraz mniej czasu dla dzieci, takie instytucje są ogromną pomocą w wychowaniu. Jednak najważniejsze elementy wychowania i przekaz wiary mogą się dokonać tylko w rodzinie. Ojciec Święty zachęcał nas do tego, aby się nie bać ryzykować i wchodzić w wielodzietne rodziny. On pokazał nam drogę, na której naprawdę można osiągnąć szczęście – podkreślił.

Każdego roku fordoński festyn odwiedzają tysiące ludzi – także spoza Bydgoszczy, m.in. z Brzozy, Osielska czy Ostromecka.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki