Logo Przewdonik Katolicki

Bezpieczna droga?

Marcin Jarzembowski
Fot.

Pokazy ratownictwa drogowego, udzielania pierwszej pomocy, akcje edukacyjne, rozdawanie kierowcom przedmiotów odblaskowych oraz Msza św. w bydgoskim kościele garnizonowym zainaugurowały obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Organizatorem obchodów była parafia wojskowa, policja, żandarmeria wojskowa oraz X Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Bydgoszczy. Dzień...

Pokazy ratownictwa drogowego, udzielania pierwszej pomocy, akcje edukacyjne, rozdawanie kierowcom przedmiotów odblaskowych oraz Msza św. w bydgoskim kościele garnizonowym zainaugurowały obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

Organizatorem obchodów była parafia wojskowa, policja, żandarmeria wojskowa oraz X Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Bydgoszczy. – Dzień ten ma być wyrazem pamięci o ofiarach wypadków i ich rodzinach. Przypominał nam o tym wielokrotnie w swojej modlitwie Jan Paweł II, a ostatnio Benedykt XVI. Czujemy potrzebę propagowania dobrych wartości. Po to, aby uratować choć jedno życie. Innym aspektem spotkania jest to, aby nauczyć wszystkich ludzi, którzy będą przed kościołem, odpowiednich zachowań podczas wypadków – powiedział jeden z pomysłodawców ks. porucznik Krzysztof Kara.

Istotnym elementem niedzielnej akcji był spel o oddawanie narządów do przeszczepów. – Nie należy mówić ciągle o tym, dlaczego zmalała liczba przeszczepów w Polsce. Ważniejsze jest to, aby promować cele, dzięki którym ona wzrośnie. Potrzeba w tym zakresie jest olbrzymia. Setki osób czekają na ten cenny dar. Nasze prawodawstwo w tym zakresie jest uporządkowane, dlatego każda taka inicjatywa jest bardzo cenna – podkreślił płk Krzysztof Kasprzak, komendant X Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy.

Przed świątynią garnizonową ustawiono specjalny ambulans oraz zbudowano miasteczko polowe, za które była odpowiedzialna żandarmeria wojskowa. Żołnierze rozdawali ulotki, materiały, odblaskowe przywieszki dla dzieci, taśmy odblaskowe dla rowerzystów i pieszych oraz maseczki do sztucznego oddychania. – Oprócz zwrócenia uwagi na problem transplantacji, chcemy społeczeństwu przypominać o ogólnych zasadach bezpieczeństwa poruszania się na drogach oraz o sposobach działania w razie wypadku. Takich nieszczęść jest zdecydowanie za dużo. Problem tkwi w złym stanie dróg, pojazdów, ale przede wszystkim w niskiej świadomości uczestników ruchu – powiedział komendant Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Bydgoszczy, płk Tomasz Kajzer.

Uroczystej Mszy św. w intencji ofiar wypadków, wśród których znaleźli się m.in. żołnierze oraz kapłani, przewodniczył dziekan Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej ks. płk Józef Kubalewski.

Zainicjowany przez angielską organizację Road Peace w 1993 roku Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych – przez szereg lat znany jako Europejski Dzień Pamięci – jest obecnie obchodzony przez coraz więcej osób na całym świecie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki