Kościół w sieci

Czy Kościół potrzebuje Internetu?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć słowami tak lub nie. Z jednej strony możemy powiedzieć, że Kościół sam w sobie nie potrzebuje Internetu. Nie jest on konieczny do należytego przeżywania sprawowanych sakramentów czy do komunikowania się z Bogiem. Jan Paweł II powiedział jednak, że drogą...
Czyta się kilka minut

Czy Kościół potrzebuje Internetu?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć słowami „tak” lub „nie”. Z jednej strony możemy powiedzieć, że Kościół sam w sobie nie potrzebuje Internetu. Nie jest on konieczny do należytego przeżywania sprawowanych sakramentów czy do komunikowania się z Bogiem. Jan Paweł II powiedział jednak, że „drogą Kościoła jest człowiek”. Kościół powinien zatem zwracać uwagę na to, co może mu ułatwić spotkanie z drugim człowiekiem. Z pewnością Internet jest jednym z tych środków. Internet sam w sobie nie załatwia wszystkiego, ale może przysłużyć się np. do rozpoczęcia dialogu z osobą, która nie chodzi do Kościoła lub przyczynić się do pogłębienia wiedzy religijnej u osób wierzących, tzn. praktykujących.

 

Czy istnieje coś takiego jak ewangelizacja przez Internet?

Oczywiście, że istnieje. Wystarczy spojrzeć na liczbę i różnorodność chrześcijańskich stron internetowych, które z pewnością mają duży wkład w rozprzestrzenianie się myśli chrześcijańskiej. Myślę tutaj także o forum internetowym na naszej stronie www.franciszkanie.net. Obserwuję, jak każdego dnia osoby w różnym wieku podejmują żywe dyskusje na temat Boga i spraw związanych z życiem duchowym. Na pewno jest to jedna z nielicznych szans kontaktu z ludźmi, którzy „nie mają czasu dla Boga”.

 

Czy pisanie blogów, aktywność duchownych na czatach nie jest bezsensownym udziałem Kościoła w kulturze masowej?

Św. Paweł mówi jasno: „Zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12,21). Możemy siedzieć i narzekać, że Internet jest zły, bo znajduje się w nim wiele złych i demoralizujących treści. Jednakże nie jest żadnym rozwiązaniem stwierdzeniem tylko faktu, że coś jest złe. Zła nie zwycięża się narzekaniem.

Uważam to za dobre i cieszę się z tego, że duchowni angażują się w Sieci, zakładają blogi, strony internetowe, czatują z młodzieżą. Oczywiście, potrzebna jest nam wszystkim tutaj roztropność, żywa modlitwa i przede wszystkim czysta intencja – robię to, ponieważ pragnę przybliżyć ludziom Boga. On obdarzając nas zdolnością rozumu, liczy na nas, abyśmy siali dobro tam, gdzie to jest tylko możliwe. Nawet przez Internet.

 

Z o. Jakubem Waszkowiakiem OFM,
odpowiedzialnym za działalność strony www.franciszkanie.net,
rozmawiał:
Patryk A. Nachaczewski

 

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 49/2007