Logo Przewdonik Katolicki

10 lat zawierzenia Maryi

Patryk A. Nachaczewski
Fot.

1 grudnia w sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu zebrali się podopieczni Duszpasterstwa Trzeźwości Archidiecezji Poznańskiej. W grudniu mija bowiem dziesięć lat od pierwszego spotkania osób mających problem alkoholowy, które ofiarowały siebie i swoje rodziny Maryi. Różaniec wynagradzający wraz z medytacją oraz Eucharystia pod przewodnictwem...

1 grudnia w sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu zebrali się podopieczni Duszpasterstwa Trzeźwości Archidiecezji Poznańskiej. W grudniu mija bowiem dziesięć lat od pierwszego spotkania osób mających problem alkoholowy, które ofiarowały siebie i swoje rodziny Maryi.

Różaniec wynagradzający wraz z medytacją oraz Eucharystia pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego rozpoczęły uroczyste obchody dziesięciolecia pracy Duszpasterstwa Trzeźwości. W homilii ksiądz arcybiskup przybliżył wiernym historię ruchu trzeźwości w Polsce oraz scharakteryzował działalność duszpasterstwa, którego elementami są Msze św., dni skupienia, konferencje duchowe, a także porady psychologiczne, spotkania ze specjalistami czy mityngi otwarte. Zwrócił również uwagę na kwestię abstynencji. – Trzeba od razu zacząć mówić o abstynencji. Trzeba od razu zacząć od tego radykalnego działania, w którym stwierdza się, że trzeźwość nie wystarczy – mówił metropolita.

Mszę św. koncelebrowali dekanalni referenci trzeźwościowi, którzy odpowiadają za opiekę duszpasterską rodzin dotkniętych chorobą alkoholową. Zabrakło diecezjalnego duszpasterza ks. Pawła Pawlickiego, który z powodów zdrowotnych nie mógł uczestniczyć w obchodach jubileuszu. Przekazano jednak specjalne pozdrowienia dla niego oraz wyrazy uznania za jego zaangażowanie w tworzenie i prowadzenie tego dzieła. Swoją wdzięczność wyrażono również kustoszom sanktuarium, ojcom franciszkanom konwentualnym, którzy udostępniają podopiecznym kościół i klasztor.

Duszpasterstwo Trzeźwości powstało 7 grudnia 1997 r., w wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, kiedy to po raz pierwszy zebrali się alkoholicy wraz z rodzinami w kościele przy ul. Mariackiej w Poznaniu. Zgodnie z życzeniem abp. Stanisława Gądeckiego, od dwóch lat duszpasterstwo spotyka się w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego, gdzie od wieków czczony jest wizerunek Matki Bożej, patronki Poznania.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki