Logo Przewdonik Katolicki

Słowenia zaprasza Papieża

Błażej Tobolski, Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Do odwiedzenia Słowenii w roku 2009 r. zaprosił Benedykta XVI premier tego kraju Janez Jansza. 29 listopada złożył on wizytę w Watykanie, gdzie przyjął go Papież, a następnie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone. Komunikat Watykańskiego Biura Prasowego, ogłoszony po spotkaniu, stwierdza, że szef rządu słoweńskiego wyraził uznanie swego kraju dla uwagi...

Do odwiedzenia Słowenii w roku 2009 r. zaprosił Benedykta XVI premier tego kraju Janez Jansza. 29 listopada złożył on wizytę w Watykanie, gdzie przyjął go Papież, a następnie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone.

Komunikat Watykańskiego Biura Prasowego, ogłoszony po spotkaniu, stwierdza, że szef rządu słoweńskiego wyraził uznanie swego kraju „dla uwagi okazywanej przez Stolicę Apostolską od początku istnienia niepodległej Słowenii i zaprosił Ojca Świętego do złożenia wizyty” w tym kraju. Miałoby to nastąpić w 2009 r., z okazji zapowiedzianego na ten okres Roku Młodzieży i Krajowego Kongresu Eucharystycznego.

Premier poinformował ponadto w Watykanie o priorytetach i głównych inicjatywach pierwszego półrocza 2008 r., gdy jego kraj będzie – po raz pierwszy – przewodniczył Unii Europejskiej. Omówiono również niektóre zagadnienia stosunków dwustronnych, w tym sprawę zwrócenia Kościołowi jego dóbr znacjonalizowanych wiele lat temu przez reżim komunistyczny i perspektywy utworzenia w tym kraju Ordynariatu Polowego. Po rozmowie w cztery oczy do Biblioteki Papieskiej zaproszono osoby towarzyszące premierowi. Premier podarował Benedyktowi XVI wielki niebieski szklany puchar ze złotymi gwiazdami. Papież zrewanżował się piórem w kształcie kolumny z Konfesji św. Piotra oraz zestawem medali pontyfikatu.

Janez Jansza jest pierwszym szefem rządu słoweńskiego przyjętym przez obecnego Papieża. Poprzednio wizytę Janowi Pawłowi II złożył 28 maja 2004 r. premier Anton Rop.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki