Logo Przewdonik Katolicki

Czerpią z tradycji, patrzą w przyszłość

Tomasz Sawic
Fot.

Nie inaczej jak wydarzeniem artystycznym należy określić koncert kolęd pt. Święta Noc w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny, który z inicjatywy Włocławskiego Ośrodka Edukacji i Promocji Kultury odbył się 12 stycznia br. w bazylice katedralnej. Świątynię wypełnili po brzegi ludzie, którzy nie wyobrażali sobie, by można...

Nie inaczej jak wydarzeniem artystycznym należy określić koncert kolęd pt. „Święta Noc” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, który z inicjatywy Włocławskiego Ośrodka Edukacji i Promocji Kultury odbył się 12 stycznia br. w bazylice katedralnej.

Świątynię wypełnili po brzegi ludzie, którzy nie wyobrażali sobie, by można nie wysłuchać koncertu legendarnego zespołu. Witając chórzystów, proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Stanisław Waszczyński powiedział, że zaszczytem dla Włocławka jest gościć tak znany w kraju i za granicą zespół.
Rzecz oczywista, że powszechny entuzjazm każdej publiczności budzi już sam widok „Śląska”; głównie za sprawą przepięknych strojów ludowych, odtworzonych wiernie według dawnych, klasycznych kanonów. Tak było i we Włocławku. Jeszcze zanim ustawiony przed prezbiterium chór zaczął śpiewać, z zachwytem kontemplowano jego malowniczość, urodę.
Chórzystom towarzyszyła grupa orkiestrowa „Śląska”. Zebrani usłyszeli najsłynniejsze tradycyjne kolędy polskie, pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe w aranżacji na chór, partie solowe i orkiestrę. Nie zabrakło utworów wykonanych w gwarze śląskiej. Zwornik pomiędzy poszczególnymi pieśniami stanowiły recytacje doskonale komponujące się z tematyką koncertu. Spontaniczne brawa, zrywające się po każdej wykonanej pieśni oraz owacja na stojąco, jaką na zakończenie zgotowała artystom włocławska publiczność, dowodzą, że „Śląsk” nieustannie, od lat zachwyca, oczarowuje, urzeka kunsztem śpiewaczym wszystkich, którzy go słuchają. Jest zespołem wybitnym, który czerpiąc z tradycji, patrzy w przyszłość. Dziękujmy Bogu za to, że istnieje; to dzięki założycielowi „Śląska” Stanisławowi Hadynie i jego następcom ocalona została od zapomnienia ważna część kultury narodowej, jaką jest kultura ludowa. Nasze wspólne dziedzictwo.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki