Logo Przewdonik Katolicki

Módlmy się o jedność

Benedykt XVI
Fot.

Troska o jedność chrześcijan i zachęta do modlitw w tej intencji stanowiły główny przedmiot rozważań Benedykta XVI przed modlitwą Anioł Pański w niedzielę 22 stycznia w Watykanie. Po jej odmówieniu i udzieleniu zgromadzonym na Placu św. Piotra błogosławieństwa apostolskiego Ojciec Święty serdecznie pozdrowił członków Gwardii Szwajcarskiej, która w tymże dniu rozpoczęła oficjalnie...

Troska o jedność chrześcijan i zachęta do modlitw w tej intencji stanowiły główny przedmiot rozważań Benedykta XVI przed modlitwą Anioł Pański w niedzielę 22 stycznia w Watykanie. Po jej odmówieniu i udzieleniu zgromadzonym na Placu św. Piotra błogosławieństwa apostolskiego Ojciec Święty serdecznie pozdrowił członków Gwardii Szwajcarskiej, która w tymże dniu rozpoczęła oficjalnie obchody 500-lecia istnienia. Z tej okazji wystawiła ona na Placu św. Piotra posterunek honorowy.

Oto polski tekst rozważań Benedykta XVI:

Drodzy bracia i siostry!
Dzisiejsza niedziela przypada w połowie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który co roku obchodzony jest od 18 do 25 stycznia. Inicjatywa ta, powstała na początku ubiegłego stulecia, rozwinęła się w pozytywnym kierunku, stając się coraz bardziej ekumenicznym punktem odniesienia, w którym chrześcijanie różnych wyznań na całym świecie modlą się i zastanawiają, wychodząc od tego samego tekstu biblijnego. W tym roku wybrany fragment pochodzi z osiemnastego rozdziału Ewangelii Mateusza, zawierającego niektóre nauki Jezusa, odnoszące się do wspólnoty uczniów. Stwierdza On między innymi: „Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię Moje, tam i Ja jestem pośród nich” (Mt 18,19-20).
(…) Modlitwa o jedność stanowi duszę ruchu ekumenicznego, który dzięki Bogu czyni postępy na całym świecie. Nie brakuje oczywiście trudności i prób, ale i one nie są pozbawione pożytku duchowego, skłaniają nas bowiem do ćwiczenia się w cierpliwości i wytrwałości i do wzrastania w braterskiej miłości. Bóg jest miłością i tylko nawracając się do Niego i przyjmując Jego Słowo, będziemy wszyscy zjednoczeni w jednym mistycznym Ciele Chrystusa.
Wyrażenie „Bóg jest miłością”, które po łacinie brzmi „Deus caritas est”, stanowi tytuł mojej pierwszej encykliki, która ogłoszona zostanie w najbliższą środę 25 stycznia, w święto Nawrócenia św. Pawła. Rad jestem, że zbiegnie się to z zakończeniem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan: w tym dniu udam się do Bazyliki św. Pawła, by przewodniczyć tam nieszporom, w których udział wezmą także przedstawiciele innych Kościołów i wspólnot kościelnych. Niech wstawia się za nami Maryja Panna, Matka Kościoła.
Następnie Papież odmówił z wiernymi zgromadzonymi na Placu św. Piotra modlitwę Anioł Pański i udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego. Najpierw jednak nawiązał do rozpoczętych dzisiaj oficjalnie obchodów 500-lecia Gwardii Szwajcarskiej, której członkowie pełnili wyjątkowo w tym dniu straż na Placu. Przypomniał, że właśnie 22 stycznia 1506 r. papież Juliusz II przyjął i pobłogosławił pierwszy oddział gwardzistów szwajcarskich, przybyłych do Rzymu, aby zapewnić obronę jego osoby i Pałacu Apostolskiego.
Do rocznicy tej nawiązał także po francusku i niemiecku, dziękując gwardzistom za ich wierność Kościołowi i Następcy św. Piotra. Z kolei wygłosił krótkie pozdrowienia w języku angielskim, hiszpańskim i polskim. W naszym języku Papież powiedział: Serdecznie pozdrawiam wszystkich Polaków. Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Niech naszą modlitwę umocnią gesty wzajemnego zrozumienia, przebaczenia i pojednania. Niech Bóg sprawi, „abyśmy byli jedno”.
Na zakończenie Ojciec Święty wyraził po włosku zatroskanie sytuacją w Afryce, a zwłaszcza na Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie utrzymują się poważne napięcia między różnymi siłami społecznymi i politycznymi. Wszystkich zainteresowanych wezwał do konstruktywnego dialogu mającego na celu pojednanie i pokój, zawierzając to wszystko wstawiennictwu Matki Bożej.


Źródło: KAI

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki