Logo Przewdonik Katolicki

Trzeba przelewać krew i pot

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

W Bydgoszczy (20 stycznia) odbyły się uroczystości związane z 86. rocznicą powrotu miasta do macierzy. Mszy św. w bydgoskiej katedrze przewodniczył ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Jan Tyrawa. Po wspólnej modlitwie duchowieństwo, władze miasta, przedstawiciele wojska, straży, policji oraz oficerowie NATO przeszli pod pomnik na placu Wolności, gdzie oddali cześć poległym żołnierzom. Biskup...

W Bydgoszczy (20 stycznia) odbyły się uroczystości związane z 86. rocznicą powrotu miasta do macierzy. Mszy św. w bydgoskiej katedrze przewodniczył ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Jan Tyrawa. Po wspólnej modlitwie duchowieństwo, władze miasta, przedstawiciele wojska, straży, policji oraz oficerowie NATO przeszli pod pomnik na placu Wolności, gdzie oddali cześć poległym żołnierzom.

Biskup Tyrawa w homilii odniósł się do zasad władzy, które na przestrzeni lat wypracowało chrześcijaństwo, a także do relacji, jakie powinny łączyć rządzących ze społecznością. Polecił Bogu całe miasto oraz mieszkańców. – Módlmy się w intencji Bydgoszczy, a także o pomyślność jej obywateli – mówił. Prezydent Konstanty Dombrowicz podkreślił, że dla grodu nad Brdą to ważne święto – Polska wróciła do Bydgoszczy, a Bydgoszcz do Polski. – Mam nadzieję, że wszyscy mieszkańcy będą pamiętać o cenie tak bardzo wyczekiwanej wolności – przyznał.
Zdaniem dziekana Pomorskiego Okręgu Wojskowego ks. płk. Józefa Kubalewskiego o niepodległość trzeba się nieustannie troszczyć. – Droga Bydgoszczy do wolności była trochę dłuższa niż reszty kraju. Żołnierze z „błękitnej armii” generała Hallera przynieśli nam ją z wielką radością. Musimy wolność nie tylko cenić, ale także o jej zachowanie ciągle się modlić – wyznał. Podczas uroczystości nie zabrakło też duszpasterza Sybiraków i Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, który podkreślił, że Ojczyzna jest naszą matką, którą trzeba czcić, o którą trzeba się starać, przelewać krew i pot. – Bo pomyślność Ojczyzny, to pomyślność każdego z nas. Dlatego, dziękując za dar odzyskanej niepodległości, prośmy, żeby ta nasza macierz była krajem, o jakim marzymy i jaki nosimy w swoim sercu – powiedział ks. Ryszard Pruczkowski.
Dzień 20 stycznia 1920 roku wytyczył początek nowego rozdziału w dziejach Bydgoszczy. Był to powrót nad Brdę ojczystego języka, polskiej administracji i wojska, które bydgoszczanie z radością witali na Starym Rynku. Był to jednocześnie ostatni etap integracji polskich ziem z macierzą po 11 listopada 1918 roku, kiedy Polska triumfalnie powróciła na mapę Europy. Dzień niepodległości Bydgoszczy historia łączy z osobą jej pierwszego prezydenta – Jana Maciaszka, który 19 stycznia 1920 roku przyjął z rąk niemieckiego burmistrza Hugo Wolffa władzę cywilną.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki