Logo Przewdonik Katolicki

Zabójcze emocje

Renata Krzyszkowska
Fot.

Stres to nasza codzienność. Coraz szybsze tempo życia sprawia, że stykamy się z nim na każdym kroku. W obiegowej opinii od przemęczenia spowodowanego stresem się nie umiera. Niestety, nauka nie ma dla nas dobrych wiadomości. Długotrwały stres może prowadzić nie tylko do licznych chorób, ale nawet wprost do śmierci. Według naukowców przyczyną nawet 75 proc. wszystkich dolegliwości,...

Stres to nasza codzienność. Coraz szybsze tempo życia sprawia, że stykamy się z nim na każdym kroku. W obiegowej opinii od przemęczenia spowodowanego stresem się nie umiera. Niestety, nauka nie ma dla nas dobrych wiadomości. Długotrwały stres może prowadzić nie tylko do licznych chorób, ale nawet wprost do śmierci. Według naukowców przyczyną nawet 75 proc. wszystkich dolegliwości, z jakimi zgłaszamy się do lekarza, jest stres.

W USA już trzydzieści lat temu zwrócono uwagę na serię zgonów kontrolerów ruchu powietrznego w średnim wieku. Przyczyną były zawały serca. Przeprowadzone sekcje zwłok nie wykazywały jednak żadnych zmian chorobowych w naczyniach wieńcowych, natomiast w ich krwi stwierdzono bardzo wysoki poziom hormonów stresu. Naukowcy wykazali, że w stanie napięcia emocjonalnego i stresu intensywnie pracuje przedni płat przysadki mózgowej i kora nadnerczy, które wydzielają hormony stresu – katecholaminy. Wynikiem ich działania jest przyspieszenie akcji serca, wzrost ciśnienia krwi, szybszy oddech i ogólna mobilizacja organizmu do stawienia czoła stresującym zadaniom. Stres może być przyjemny (pojawienie się nowego członka rodziny) albo nieprzyjemny (zagrożenie życia). Dzięki stresowi możemy się lepiej skoncentrować, szybciej podejmować decyzje, skuteczniej działać. Gdy jednak taki stan alarmu występuje często i jest długotrwały, kończy się stanem wyczerpania, prowadzącym do licznych chorób, a nawet do śmierci. Nadmierne wydzielanie katecholamin wpływa bowiem niekorzystnie m.in. na komórki mięśnia sercowego, osłabia układ immunologiczny. Do ujawnienia od dawna rozwijającej się choroby dochodzi zazwyczaj wówczas, gdy na problemy zawodowe nakładają się kłopoty rodzinne, niepowodzenia i rozczarowania życiowe czy nawet niekorzystne warunki biometeorologiczne.

Nie tylko w Japonii
Odpowiedzialna praca, wymagająca ciągłej mobilizacji i koncentracji, zwiększa ryzyko wystąpienia stanu wyczerpania. Ludzie wykonujący szczególnie stresującą pracę (kontrolerzy ruchu powietrznego, piloci, dyrektorzy, biznesmeni, lekarze, dziennikarze, kierowcy, maszyniści) są bez reszty nią pochłonięci, bez przerwy o niej myślą. U osób tych znacznie częściej występują zawały serca już w młodym wieku. Człowiek, u którego lekarze stwierdzają stan wyczerpania stresem, fizycznie i psychicznie czuje się ciężko chory. Skarży się na złe samopoczucie, jest przygnębiony, niekorzystnie zmienia się jego wygląd. Szybko się męczy, jest rozdrażniony, ma trudności z koncentracją. Wzrasta u niego poziom lęku, a obniża poczucie własnej wartości. Cierpi na zaburzenia snu, bywa agresywny lub apatyczny. Nierozładowanie napięcia i dalsze zwiększanie stresu może nawet zakończyć się śmiercią. W Japonii częste są przypadki karoshi, czyli śmierci z przepracowania. Co roku z tego powodu umiera kilka tysięcy młodych i zdrowych ludzi. Przyczyną zgonu, podobnie jak u wspomnianych kontrolerów lotów, jest nagromadzenie we krwi hormonów stresu, których nadmiar prowadzi do zatrzymania akcji serca.

Od stresu do raka
Chorzy z przemęczenia cierpią także na różne schorzenia somatyczne: wrzody przewodu pokarmowego, nadciśnienie, chorobę niedokrwienną serca. Jak wykazano, stres związany np. z półgodzinną kłótnią rodzinną opóźnia proces gojenia ran o całą dobę. Coraz częściej mówi się też o tym, że stres może przyspieszać rozwój nowotworów w tym np. raka piersi. Naukowo udowodniono już, że długotrwały stres może przyspieszać raka skóry. Naukowcy z Johns Hopkins Kimmel Center zaobserwowali, że u myszy przeżywających długotrwały stres (czynnikiem silnie je stresującym był zapach moczu lisa) i regularnie poddawanych działaniu promieni UV (główny czynnik ryzyka raka skóry) guzy skóry rozwijały się ponad dwa razy szybciej, niż u myszy, których nie poddawano stresom.

Toksyczne dzieciństwo
Badania prowadzone m.in. przez uczonych amerykańskich i holenderskich wykazały, że stan wyczerpania spowodowany stresem znacznie częściej występuje u ludzi o tzw. typie osobowości A, mających dużą potrzebę odnoszenia sukcesów, rywalizacji i dominacji, odznaczających się chęcią ciągłej walki, wrogością w stosunku do otoczenia i innych osób, nieustannie się spieszących. Zdaniem psychologów dzieci wychowywane przez bardzo wymagających rodziców, wzrastające bez poczucia bezpieczeństwa, akceptacji i miłości, chcąc zasłużyć na miłość, zmuszone są o nią rywalizować z rodzeństwem, nieustannie potwierdzać swoją wartość, by później – w wieku dojrzałym – powielać te zachowania i być bardziej narażonym na stres. Podatni na stres są również małżonkowie, których związki przeżywają trudności. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Naukowcy z londyńskich uczelni Brandeis University i University College przebadali 105 pracowników służby cywilnej w Londynie. Wszyscy badani byli w średnim wieku. Okazało się, że ci, którzy skarżyli się na nieudane małżeństwo, szybciej i łatwiej ulegali stresowi w pracy. Mieli też wyższe ciśnienie krwi. Jak wielki wpływ na stres mają relacje rodzinne, wykazały też ubiegłoroczne badania brytyjskich naukowców. Dowiedli oni, że matki, które nie są zadowolone ze swej pracy bądź z innego powodu czują się wycieńczone nerwowo, przenoszą stres na swoje dzieci. Z kolei badania niemieckich naukowców z Uniwersytetu w Mainz dowiodły, że dzieci, które mają dobre relacje z mamą i tatą, lepiej radzą sobie z różnego rodzaju stresem, aktywnie poszukując wsparcia i możliwych rozwiązań problemu.

Błędne koło
Jak wykazują obserwacje, stresy i przemęczenie trudno leczyć farmakologicznie. Człowiek powinien umieć radzić sobie z kłopotami i znajdować czas na odpoczynek. Podstawową sprawą jest uświadomienie każdemu sposobu, w jaki reaguje na ciągłe napięcie psychiczne. Dzięki temu będzie mógł kontrolować swoje emocje. To właśnie nieumiejętność reagowania na bodźce z otoczenia najczęściej prowadzi do stanu wyczerpania i związanych z tym chorób psychosomatycznych. Pacjent musi uwierzyć, że sposób reagowania na stres zależy od niego. Powinien pamiętać, iż nawet zwykły spacer może pomóc rozładować emocje. Tymczasem w Polsce większość cierpiących z przemęczenia ucieka w alkoholizm, pije dużo kawy, pali papierosy lub objada się słodyczami, a to niestety rodzi kolejne stresujące problemy i koło się zamyka.
Jak złagodzić stres

Naucz się odróżniać sprawy ważne od błahych.

Pielęgnuj przyjaźnie, miej kontakt z życzliwymi ci ludźmi,

Naucz się prosić o pomoc.

Bądź aktywny fizycznie.

Nie „zajadaj” stresów, sięgaj po produkty lekkostrawne.

Zrezygnuj z picia kawy, zawarta w niej kofeina potęguje stres.

Dbaj o relaks, np. słuchaj ulubionej spokojnej muzyki.

Pij ziołowe herbatki z: melisy, dziurawca, rumianku.

Zuzanna Celmer,
licencjonowana psychoterapeutka


– By nie poddawać się stresom, trzeba przede wszystkim wyrobić w sobie nawyk dopuszczania do głosu zdrowego rozsądku i wyciszania emocji. Np. gorsza ocena dziecka w szkole wcale nie musi być początkiem jakiegoś poważnego kryzysu, przez który rzuci naukę, nie znajdzie potem pracy i będzie nieszczęśliwe. Uruchomienie zdrowego rozsądku, sprowadzenie problemu do realnych wymiarów, spokojne jego przeanalizowanie, znalezienie możliwości jego rozwiązania może zmniejszyć lub nawet całkowicie zredukować przeżywany stres. Trzeba być realistą, nie tworzyć czarnych scenariuszy i katastroficznych wizji tylko dlatego, że nie wszystko idzie po naszej myśli, że są wokół nas nieprzyjaźni ludzie czy mamy mniej zdolne dziecko. Musimy chcieć coraz lepiej rozumieć siebie i innych, to kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być, co jest dla nas ważne, jakie są nasze wartości, z czego nie możemy, a z czego możemy zrezygnować. Niestety, musimy się pogodzić z tym, że w życiu nie ma „wszystko albo nic”. Czasami trzeba umieć pójść na kompromis, ustąpić w jakiejś sprawie, z czymś lub kimś na zawsze się pożegnać. Pomóc tak spojrzeć na życie może nie tylko profesjonalny terapeuta. Czasem wystarczy ktoś życzliwy, kto nas wysłucha i podtrzyma na duchu, dobrze nas „nastroi”, podpowie coś mądrego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki