Logo Przewdonik Katolicki

One God

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

We believe in one God, the Father, the Almighty, maker of heaven and earth. Wierzymy w jednego Boga, choć mówimy różnymi językami czasami stanowi to problem, zwłaszcza dla tych, którzy nie znają angielskiego a jadą do Londynu lub nie znają polskiego a pracują w Bydgoszczy. Ale nie ma sytuacji bez wyjścia! W Kościele Rektorskim są odprawiane...

„We believe in one God, the Father, the Almighty, maker of heaven and earth…”. Wierzymy w jednego Boga, choć mówimy różnymi językami – czasami stanowi to problem, zwłaszcza dla tych, którzy nie znają angielskiego – a jadą do Londynu lub nie znają polskiego – a pracują w Bydgoszczy. Ale… nie ma sytuacji bez wyjścia! W Kościele Rektorskim są odprawiane Msze Święte w różnych językach – po angielsku, niemiecku czy francusku.

Pomysł zrodził się wśród kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej, które funkcjonuje razem z seminarium zakonnym Zgromadzenia Ducha Świętego. Pierwsze Msze Święte w obcych językach odbyły się w ramach lektoratów językowych. Obecnie inicjatywa ma objąć szersze audytorium. – Mamy nadzieję, że uda się nam zainteresować Eucharystią te osoby, które z racji trudności językowych nie odnajdują się na polskich Mszach Świętych. Mam na myśli lektorów, środowisko oficerów NATO, a także przedstawicieli różnych firm zagranicznych – przyznaje ks. dr Tomasz Kalociński.
Zdaniem prefekta seminarium diecezjalnego, jest jeszcze jeden ważny powód, dla którego warto ten pomysł szerzyć. – Coraz więcej młodzieży wyjeżdża za granicę, zwłaszcza do Anglii. Często jest tak, że osoby te nie mogą dotrzeć do polskiego duszpasterstwa. I może znajomość Mszy Świętej po angielsku ułatwiłaby im kontakt z Kościołem, w czasie kiedy przebywają poza krajem. To samo dotyczy języka niemieckiego czy francuskiego.
Eucharystie będą sprawowane w każdą ostatnią niedzielę miesiąca o godzinie 17 w Kościele Rektorskim. Jest to świątynia, którą opiekują się misjonarze ze Zgromadzenia Ducha Świętego. – Mam nadzieję, że tradycja Mszy Świętych językowych wpisze się na stałe w to miejsce ku chwale Bożej i pomocy ludziom, którzy będą chcieli z naszej propozycji skorzystać – wyznaje ks. Kalociński.

Polskie kościoły w Londynie (wybrane)


Kościół pw. Chrystusa Króla
211 Balham High Road
niedziela godz. 9.30, 10, 12


Kościół Miłosierdzia Bożego
Croydon
8 Oliver Grove
sobota godz. 18.30
niedziela godz. 10 i 11.30


Kościół pw. NMP Matki Kościoła
Ealing
2 Windsor Road
niedziela godz. 9, 10.15, 11.30, 12.45, 19


Kościół św. Andrzeja Boboli
Hammersmith-Shepherds Bush
1 Leysfield Road
sobota godz. 18
niedziela godz. 9, 10.30, 12, 17


Kościół St. Joseph’s
Highgate Hilf
niedziela godz. 13.30


Kościół Matki Bożej Częstochowskiej
Islington
2 Devona Road
sobota godz. 18
niedziela godz. 8, 9.30, 11, 12.15


Kaplica Miłosierdzia Bożego
Willesden Green
182 Walm Lane
sobota godz. 19
niedziela godz. 9.30, 11, 12.15, 19


Kościół św. Jana Ewangelisty
Wimbledon-Putney
St. John’s Avenue
sobota godz. 18
niedziela godz. 9, 10, 11, 18

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki