Logo Przewdonik Katolicki

Młodzi – pilnie poszukiwani

Marcin Jarzembowski
Fot.

Ewidencja jest dokładna 190 członków zwyczajnych oraz 22 wspierających tworzy struktury Akcji Katolickiej na terenie diecezji bydgoskiej. Parafialne oddziały istnieją przy dwunastu wspólnotach siedem na terenie Bydgoszczy, pozostałe w Kosztowie, Łabiszynie, Nakle nad Notecią, Słupach oraz Szubinie. To jednak wciąż za mało. Stąd apel do ludzi młodych, aby odważniej angażowali...

Ewidencja jest dokładna – 190 członków zwyczajnych oraz 22 wspierających tworzy struktury Akcji Katolickiej na terenie diecezji bydgoskiej. Parafialne oddziały istnieją przy dwunastu wspólnotach – siedem na terenie Bydgoszczy, pozostałe w Kosztowie, Łabiszynie, Nakle nad Notecią, Słupach oraz Szubinie. To jednak wciąż za mało. Stąd apel do ludzi młodych, aby odważniej angażowali się w życie Kościoła.

Celem Akcji Katolickiej – jak czytamy w statucie – jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej, a także organizowanie pracy i angażowanie świeckich w codzienną misję Kościoła. Na terenie dwuletniej diecezji wspólnota powoli rozwija skrzydła. Jej członkowie zastanawiają się, w jaki sposób przyciągnąć nowe osoby, jak zdynamizować powstawanie kolejnych oddziałów.

Przykład powinien owocować
Jednym z prężniej działających Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej (POAK) jest ten przy parafii Chrystusa Króla na Błoniu. Według przewodniczącej zespołu informacyjno-wydawniczego, Krystyny Greń, główną zachętą dla nowych członków powinien być… przykład. – On zadziała, ale tylko wtedy, kiedy jest widoczny. W naszej parafii Akcja Katolicka podejmuje chyba najwięcej działań. Są to katechezy dla dorosłych, wykłady o tematyce społecznej, konkursy plastyczne i literackie oraz kolonie letnie, z których rokrocznie korzysta prawie 400 dzieci. Zajmujemy się również oprawą nabożeństw i wydarzeń liturgicznych. Niestety, dzisiaj ludzi ciężko wyciągnąć z domów – przyznaje.
Trzon oddziału stanowią osoby „w kwiecie wieku” – niestety, wciąż brakuje młodych. Zdaniem Janiny Maćkowiak, skarbnika POAK oraz osoby odpowiedzialnej za letni wypoczynek dzieci, to czy będziemy mieli nowych członków, „zależy tylko i wyłącznie od wychowania – od wzorów wyniesionych z domu”.

Poszukiwania właściwych torów
Akcja Katolicka realizuje swój cel poprzez pogłębianie życia religijnego, moralnego, intelektualnego oraz ukierunkowanie na zadania apostolskie. Zajmuje stanowiska w sprawach publicznych Kościoła oraz stoi na straży podstawowych wartości moralnych. Może prowadzić działalność oświatową, wychowawczą, kulturalną, charytatywną, turystyczno-sportową oraz gospodarczą. I tak też jest – jednak ciągle pozostaje pytanie, jak pozyskać nowych członków? Według prezesa Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, Hanny Marchlik, należy wypracować nowe formy, które zachęcą młodzież do czynnego angażowania się w działalność Akcji. – Myślimy o współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży. Musimy nieustannie poszukiwać – przyznaje. Członkiem Akcji Katolickiej może zostać osoba świecka, która ukończyła 18. rok życia i jest katolikiem. – Wystarczy przyjść na nasze zebranie, które odbywa się raz w miesiącu. Kandydat musi przejść roczny okres kandydacki, po którym zostaje przyjęty. Jednak od początku trzeba wiedzieć, że musi być to stała i systematyczna praca. Tak jak w harcerstwie. Czekamy na chętnych pod numerem telefonu 052 322 53 73 – zachęca Hanna Marchlik.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki