Logo Przewdonik Katolicki

Historia była jego prawdziwą pasją

Lucyna Muniak
Fot.

Drogi moje nie są drogami waszymi i myśli moje nie są myślami waszymi (Iz 55, 7-8) Archidiecezja gnieźnieńska pożegnała śp. ks. dr. hab. Czesława Pesta, który zginął w wypadku samochodowym w poniedziałek 16 stycznia br. w Kleczewie. Wiadomość o nagłej, tragicznej śmierci tego znanego i cenionego kapłana wywołała szok i niedowierzanie. Niespełna 42-letni ks....

„Drogi moje nie są drogami waszymi i myśli moje nie są myślami waszymi” (Iz 55, 7-8)

Archidiecezja gnieźnieńska pożegnała śp. ks. dr. hab. Czesława Pesta, który zginął w wypadku samochodowym w poniedziałek 16 stycznia br. w Kleczewie.

Wiadomość o nagłej, tragicznej śmierci tego znanego i cenionego kapłana wywołała szok i niedowierzanie. Niespełna 42-letni ks. Pest odszedł z tego świata w momencie rozkwitu swoich twórczych możliwości.
„Od samego początku cechowała Go wielka pasja historyczna” – napisał w liście kondolencyjnym abp Stanisław Gądecki metropolita poznański. „Temu poświęcił swoje najlepsze siły i tejże pasji pozostał wierny w czasie seminarium, a potem także po jego zakończeniu w okresie pracy w Archiwum Archidiecezjalnym. Skupiony na jednej drodze stał się niezmordowanym badaczem międzynarodowych i krajowych archiwów w zakresie XIX wieku”.

Naukowiec i wykładowca
Śp. ks. dr hab. Czesław Pest był cenionym wykładowcą Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w jego sekcjach zamiejscowych w Gnieźnie, Bydgoszczy i Kazimierzu Biskupim. Wykładał także w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. – Był entuzjastą historii, a szczególnie historii Kościoła i potrafił ten zapał i głód wiedzy, które mu towarzyszyły, przekazać studentom – wspomina ks. dr hab. Bogdan Czyżewski, rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

Badacz historii
Ks. Czesław Pest opublikował 7 książek i ponad 30 artykułów. Jego wysoko oceniana praca doktorska na temat „Bractwa i stowarzyszenia kościelne katolików świeckich w archidiecezji gnieźnieńskiej w latach 1848-1939” stanowiła początek licznych publikacji naukowych. W maju 2005 roku uzyskał habilitację na podstawie rozprawy zatytułowanej: „Kardynał Edmund Dalbor (1869-1926). Pierwszy Prymas Polski Odrodzonej”. Swoją wiedzę i doświadczenie pogłębiał podczas badań naukowych, które w ostatnich latach prowadził w Niemczech i we Włoszech.

Współpracownik i przyjaciel
W gnieźnieńskim Archiwum Archidiecezjalnym śp. ks. Pest pełnił funkcję kustosza. – Bardzo ceniłem jego pracowitość, entuzjazm i zaangażowanie – mówi ks. kan. dr Marian Aleksandrowicz, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. – Był też bardzo ambitny i skrupulatny, a te cechy owocowały uzyskiwanymi w dość krótkim czasie kolejnymi stopniami naukowymi, najpierw doktoratem i niedawno habilitacją.
O pasji naukowej wspomina także ks. dr Aleksander Sobczak, wykładowca prawa kanonicznego w gnieźnieńskim PWSD, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Gnieźnie, gdzie śp. ks. Pest odprawiał codziennie Msze św. – Solidnie przygotowywał się do wykładów ze studentami, starał się jak najlepiej przekazywać im swoją wiedzę. Był niezwykle sumienny i rzetelny. Można było na nim polegać także w pracy duszpasterskiej, w której wspomagał nas w parafii.
Ks. dr Mieczysław Polak, przyjaciel zmarłego, dodaje, iż miał on bardzo dobry kontakt ze studentami. Był promotorem dziewiętnastu prac magisterskich. – Potrafił być duszą towarzystwa. Bardzo lubił wędrówki po górskich szlakach i zimowe wyjazdy na narty. Będzie go nam bardzo brakowało.
Uroczystościom pogrzebowym w sobotę 21 stycznia br. przewodniczył bp Wojciech Polak, kursowy kolega śp. ks. Czesława Pesta. – Ktoś, wspominając go dzisiaj przed Bogiem, podziękuje zapewne za sprawowane przez niego Eucharystie, za cierpliwość, łagodność i delikatność w konfesjonale i za to, że nigdy nie odmawiał, gdy proszono go, aby przyjechał i odprawił Mszę św. Podziękuje Bogu również za przyjaźń i serdeczną wierność, której doświadczył, za wprowadzenie w tajemnicę Kościoła, którego Źródła z taką kompetencją i cierpliwością badał – powiedział w homilii ks. biskup.
Doczesne szczątki ks. Czesława Pesta spoczęły na cmentarzu parafialnym we Wronowych, rodzinnej miejscowości zmarłego.

Ks. Czesław Pest urodził się 5 lipca 1964 roku w Strzelnie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Strzelnie, w 1983 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 13 maja 1989 roku z rąk kard. Józefa Glempa. Jako neoprezbiter rozpoczął posługę wikariusza w parafii pw. Świętego Ducha we Wrześni (do 1992 roku). W 1990 roku rozpoczął studia specjalistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z zakresu historii Kościoła oraz archiwistyki. Od 1992 r. pracował jako archiwista w gnieźnieńskim Archiwum Archidiecezjalnym, w roku 2003 objął funkcję kustosza tegoż archiwum. W 1996 roku uzyskał tytuł licencjata archiwistyki i w tym samym roku tytuł doktora nauk humanistycznych. Od 2000 roku pełnił funkcję adiunkta na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu. Od 2004 roku wykładał historię Kościoła w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. W dniu 9 maja 2005 r. uzyskał habilitację.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki