„Historyczne kościoły Poznania. Przewodnik”, Z. Kurzawa, A. Kusztelski
Małgorzata Białecka
Nie lada podróż przez historię Poznania zafundowali nam Zofia Kurzawa i Andrzej Kusztelski, autorzy Historycznych kościołów Poznania pięknego przewodnika, który poza podstawowymi danymi na temat pereł architektury sakralnej miasta, przybliża czytelnikowi również bogate tło historyczne. Omawiając trzydzieści siedem kościołów, autorzy prowadzą nas śladami przeszłości,...
Nie lada podróż przez historię Poznania zafundowali nam Zofia Kurzawa i Andrzej Kusztelski, autorzy „Historycznych kościołów Poznania” – pięknego przewodnika, który poza podstawowymi danymi na temat pereł architektury sakralnej miasta, przybliża czytelnikowi również bogate tło historyczne. Omawiając trzydzieści siedem kościołów, autorzy prowadzą nas śladami przeszłości, uczą odkrywczego patrzenia. Przedstawiają też mało znane i niedoceniane powiązania artystyczne Poznania z innymi rejonami kraju oraz ośrodkami duchowości i kultury europejskiej. Fascynująca jest świadomość, że na miejscu kościoła św. Jana Jerozolimskiego już w 1170 roku istniała świątynia, w której modlili się pierwsi wierni. Na przełomie wieków swoją świetność przeżywało też sanktuarium eucharystyczne umiejscowione w kościele Bożego Ciała. Klucząc uliczkami Starego Rynku, wypatrujemy dzięki „Przewodnikowi” maleńkiego kościółka Najświętszej Krwi Pana Jezusa. Niewielu zna jego historię, a jest ona fascynująca i związana z cudem, który dokonał się po odnotowanej w kronikach profanacji Hostii.
Czytając tę książkę, uświadamiamy sobie na nowo, że „historyczne” kościoły, do dziś miejsca naszej modlitwy i liturgii, to bezcenne dziedzictwo.
Książka do nabycia na www.mojeksiazki.pl oraz w księgarniach.