Logo Przewdonik Katolicki

Zagrali i zaśpiewali

Marcin Jarzembowski
Fot.

Ponad czterysta osób wzięło udział w VII Wojewódzkim Konkursie Kolęd i Pastorałek, który odbył się 14 stycznia w Bydgoszczy. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem Graj dudka, graj Panu. Organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury nr 2. Wśród chórów, zespołów oraz scholi działających przy parafiach pierwsze miejsce w kategorii klas I-III zajął Zespół...

Ponad czterysta osób wzięło udział w VII Wojewódzkim Konkursie Kolęd i Pastorałek, który odbył się 14 stycznia w Bydgoszczy. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem „Graj dudka, graj Panu”. Organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury nr 2.

Wśród chórów, zespołów oraz scholi działających przy parafiach pierwsze miejsce w kategorii klas I-III zajął Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie” z MDK-u nr 4 w Bydgoszczy, w kategorii klas IV-VI Zespół „Sal Canto” ze Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy oraz w kategorii ponadgimnazjalnej, także bydgoszczanie, członkowie Zespołu Wokalnego „Studio Piosenki Literackiej” z MDK-u nr 3. Wśród solistów pierwsze miejsce w kategorii klas I-III zajął Maciej Niespodziany z Chomętowa, w kategorii klas IV-VI Justyna i Karolina Kaźmierczak z Białych Błot, a w kategorii gimnazjum duet Dominiki Kuczmy i Elizy Pachoty z Rynarzewa.

Kolędowa mobilizacja
Pięć pierwszych edycji konkursu odbywało się w Młodzieżowym Domu Kultury. Od ubiegłego roku organizatorzy przenieśli przegląd do kościoła. – Uznaliśmy, że najlepszym miejscem będzie Dom Boży – przyznała Arleta Murawska. Jak podkreśliła główna organizatorka, zainteresowanie ciągle rośnie. – Mamy coraz więcej zgłoszeń. W tym roku jest prawie czterysta osób – głównie ze szkół, scholi oraz chórów parafialnych – dodała. Przegląd miał na celu prezentację różnorodnych form śpiewania kolęd i pastorałek. Jury oceniało wykonanie rockowe, jazzowe, szantowe, a także tradycyjnie. – Jednak przede wszystkim chodzi o to, żeby dzieci śpiewały kolędy, aby polska tradycja nie poszła w niepamięć. Dobrze wiemy, że w domach ten zwyczaj zanika. Śpiewa się w szkołach przy okazji świąt, ale to wszystko za mało. Ten konkurs ma być pewną mobilizacją – przyznała Murawska.
Prezentacja konkursowa obejmowała dwie kolędy, jednak uczestnicy mogli przedstawić również trzecią – autorską. W kościele można było posłuchać uczestników m.in. z Bydgoszczy, Inowrocławia, Janikowa oraz Rynarzewa. W jury zasiadła m.in. dr Grażyna Wolter-Krzemińska z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Występom przyglądał się także ks. Zbigniew Grzegorzewski, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie. – Zawsze z ogromną nadzieją patrzę na takie wydarzenia, a także wspieram je modlitwą. Jest to popularyzacja kolęd, które budzą w naszych sercach „ciepłą nutę”, przypominając nam o tradycji i domu rodzinnym. Również uświadamiamy sobie, ile z tych zwrotek już nie pamiętamy albo nie znamy. Za to wszystko dziękuję wykonawcom oraz organizatorom – przyznał.

Świątynia zawsze otwarta
Przesłuchania konkursowe trwały siedem godzin i odbywały się w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Swojej radości ze spotkania nie krył proboszcz parafii na Górzyskowie. – Dzięki temu mogliśmy pogłębić naszą więź z Panem Bogiem oraz przeżyć tajemnicę wcielenia Słowa Bożego – przyznał ks. Piotr Raszka. Jego zdaniem kolędy i pastorałki powinny być przekazywane kolejnym pokoleniom. – Cieszy mnie to, że w konkursie biorą udział ludzie młodzi, którzy nie wstydzą się śpiewać na chwałę Bożą. Nasza parafia przeżywa w tym roku 35-lecie istnienia. Chcemy zapraszać na wspólną modlitwę nie tylko parafian, ale i gości – dodał.
Mszy św. na zakończenie konkursowego spotkania przewodniczył bp Jan Tyrawa, a zwycięzcy zaśpiewali dla publiczności zgromadzonej w świątyni. Organizatorzy mają zamiar w przyszłości wydać płytę z kolędami autorskimi.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki