Logo Przewdonik Katolicki

E-mail z Lichenia - W roku 2006

Witold Nowak
Fot.

Przeniesienie cudownego obrazu Matki Bożej Bolesnej do bazyliki będzie najważniejszym wydarzeniem bieżącego roku w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. W 1852 r. przeniesienie obrazu z lasu grąblińskiego do kościoła parafialnego w Licheniu rozpoczęło historię sanktuarium. Wydarzeniem, które przyczyniło się do rozwoju tego miejsca, była koronacja obrazu w 1967 r., której dokonał...

Przeniesienie cudownego obrazu Matki Bożej Bolesnej do bazyliki będzie najważniejszym wydarzeniem bieżącego roku w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

W 1852 r. przeniesienie obrazu z lasu grąblińskiego do kościoła parafialnego w Licheniu rozpoczęło historię sanktuarium. Wydarzeniem, które przyczyniło się do rozwoju tego miejsca, była koronacja obrazu w 1967 r., której dokonał kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski. Ostatnie dwudziestolecie, głównie za sprawą ks. Eugeniusza Makulskiego MIC, kustosza honorowego, to okres niezwykle dynamicznego rozwoju Lichenia. Każdego roku przybywa do sanktuarium około dwóch mln osób. Pielgrzymi modlą się o łaski, przybywają również po to, by przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania, a także po to, by znaleźć wsparcie w problemach dotykających ich samych lub ich rodzin. Każdego dnia posługują im księża marianie, siostry zakonne i osoby świeckie. Na potrzebujących wsparcia w leczeniu uzależnień i problemów rodziny czeka Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym.
Po ponad 150 latach pobytu w kościele parafialnym św. Doroty cudowny obraz Matki Bożej zostanie przeniesiony do bazyliki. Nastąpi to 2 lipca, podczas odpustu Matki Bożej Licheńskiej. – To naturalna kolej rzeczy, że obraz trafi do bazyliki. (...) Pielgrzymi i jednocześnie ofiarodawcy chcieli, by Matka Boża w wizerunku licheńskim znalazła się w budowanej ku Jej czci świątyni. Kościół św. Doroty po wielu latach znowu będzie pełnił funkcję parafialną – powiedział ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz sanktuarium.
Wśród uroczystości i wydarzeń 2006 r. w sanktuarium na uwagę zasługują jak zawsze: Ogólnopolska Pielgrzymka Sołtysów i Mieszkańców Wsi i Ogólnopolskie Spotkania Środowisk Trzeźwościowych, które w dniach 29-30 lipca odbędą się po raz czternasty. Ubiegły rok pokazał, że Licheń – również ze względu na znakomitą bazę noclegową – nadal nabiera znaczenia wśród miejsc pielgrzymek pieszych, rowerowych i motocyklowych.
Ze względu na przeniesienie wizerunku Matki Bożej do bazyliki stanie się ona centralnym miejscem sanktuarium. Z tego powodu w jej pobliżu w nowym domu zakonnym zamieszkają już wkrótce księża marianie, opiekunowie sanktuarium.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki