Logo Przewdonik Katolicki

Zmarł „Gandhi z Kosowa”

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Ibrahim Rugova był długoletnim przywódcą kosowskich Albańczyków, a od 2002 roku formalnym prezydentem Kosowa. Od kiedy w 2005 roku lekarze zdiagnozowali u niego raka płuc, pozostawał on pod opieką medyczną w swej rezydencji w Prisztinie. W przeciwieństwie do innych kosowskich polityków, Rugova znany był z niechęci do stosowania przemocy. Mimo to dla większości Albańczyków był największym...

Ibrahim Rugova był długoletnim przywódcą kosowskich Albańczyków, a od 2002 roku formalnym prezydentem Kosowa. Od kiedy w 2005 roku lekarze zdiagnozowali u niego raka płuc, pozostawał on pod opieką medyczną w swej rezydencji w Prisztinie.
W przeciwieństwie do innych kosowskich polityków, Rugova znany był z niechęci do stosowania przemocy. Mimo to dla większości Albańczyków był największym politycznym autorytetem i symbolem dążeń prowincji do niepodległości. Jego śmierć może doprowadzić do walki o władzę, ponieważ nie pozostawił następcy. Na razie obowiązki prezydenta przejmie przewodniczący kosowskiego parlamentu Nexad Daci.
W związku ze śmiercią Rugovy planowane rozmowy na temat przyszłości Kosowa zostały przełożone na luty. Negocjacje między Serbami a kosowskimi Albańczykami mają określić, czy Kosowo stanie się niepodległe, czy też pozostanie częścią Serbii i Czarnogóry. Kosowo, formalnie pozostające częścią Serbii, jest od czerwca 1999 roku administrowane przez ONZ.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki