Logo Przewdonik Katolicki

Świadkowie Ewangelii i ekumenii

Danuta Chodera
Fot.

Z księdzem dr. Tomaszem Siudą, przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji Ekumenicznej, rozmawia Danuta Chodera W powołanej do życia w 1948 r. Ekumenicznej Radzie Kościołów nie ma Kościoła rzymskokatolickiego, a tylko jego przedstawiciele. Tymczasem w stolicy Wielkopolski udało się wypracować płaszczyznę porozumienia między wszystkimi działającymi tu Kościołami w ramach Poznańskiej...

Z księdzem dr. Tomaszem Siudą,
przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji Ekumenicznej,
rozmawia Danuta Chodera

W powołanej do życia w 1948 r. Ekumenicznej Radzie Kościołów nie ma Kościoła rzymskokatolickiego, a tylko jego przedstawiciele. Tymczasem w stolicy Wielkopolski udało się wypracować płaszczyznę porozumienia między wszystkimi działającymi tu Kościołami w ramach Poznańskiej Grupy Ekumenicznej...
– Tak, ale jest to grupa nieformalna. Jej współprzewodniczącymi są: ks. superintendent Jan Ostryk, przewodniczący Wielkopolskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, oraz ja jako przewodniczący Referatu Dialogu Kurii Metropolitalnej i przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Ekumenicznej. Odpowiada to relacjom między Polską Radą Ekumeniczną i Komisją Ekumeniczną Episkopatu Polski. Warto tu podkreślić, że choć Kościół Zielonoświątkowy nie należy do Polskiej Rady Ekumenicznej, to w Poznaniu bardzo aktywnie uczestniczy we wszelkich inicjatywach na rzecz jedności i należy do Poznańskiej Grupy Ekumenicznej.

Jakie inne cechy wyróżniają poznańskich ekumenistów?
– Inaczej niż w innych miastach, w Poznaniu cały Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan i wszystkie inne spotkania ekumeniczne w archidiecezji są przygotowywane z inicjatywy bądź z udziałem Poznańskiej Grupy Ekumenicznej, a zatem przedstawicieli wszystkich tutejszych tradycji chrześcijańskich. W innych miastach wprawdzie spotkania odbywają się także w świątyniach różnych Kościołów, ale nie uczestniczą w nich wszyscy duchowni z tych Kościołów. W Poznaniu – i to jest bardzo ważne dla rozwoju dialogu – przez cały tydzień spotykamy się wszyscy razem na modlitwie.

A jak zrodził się pomysł nabożeństwa ekumenicznego w Pniewach?
– Kilka lat temu podczas pobytu w Pniewach z grupą lektorską studiowaliśmy biografię matki Urszuli Ledóchowskiej. Wtedy pomyślałem, że była ona właściwie prekursorką ekumenizmu praktycznego, bo pomagała wszystkim bez względu na wyznanie. A skoro w tym miejscu było to możliwe tyle lat temu, to doszedłem do wniosku, że właśnie tu powinno odbyć się centralne nabożeństwo ekumeniczne. Siostra przełożona przyjęła tę propozycję entuzjastycznie. Zgłosiłem zatem pomysł na spotkaniu Poznańskiej Grupy Ekumenicznej i tu również został przyjęty. Odtąd co roku na głównym nabożeństwie spotykamy się w Pniewach.

Jak z perspektywy kilku lat, jako współorganizator Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, ocenia Ksiądz frekwencję na spotkaniach?
– Można zauważyć coraz większe zainteresowanie wspólną modlitwą, co nas bardzo cieszy. Jest też stała grupa osób, które przychodzą na wszystkie spotkania. Ale w porównaniu z rzeszą wiernych jest to ciągle niewielki odsetek. Dla wielu osób sprawa ekumenizmu nadal nie jest czymś istotnym w przeżywaniu własnej wiary mimo wielokrotnie powtarzanego wskazania Ojca Świętego Jana Pawła II, że ekumenizm jest „imperatywem chrześcijańskiego sumienia”.

W archidiecezji poznańskiej modlitwom o tematyce wspólnej dla wiernych w tym okresie na całym świecie towarzyszyły kazania duchownych poszczególnych Kościołów. Czy był jakiś motyw przewodni homilii?
– Generalnie w tym roku tematem przewodnim poznańskich inicjatyw ekumenicznych jest przybliżanie postaci wielkich świadków Ewangelii i idei zjednoczenia chrześcijan. W Tygodniu Modlitw pochylaliśmy się nad życiem świadka wiary i ekumenii, wielkiego teologa ewangelickiego i męczennika Dietricha Banhoeffera, bowiem w tym roku przypada 100-lecie jego urodzin, a w ubiegłym minęła 60. rocznica śmierci. W łączności z Tygodniem Modlitw 13 lutego w kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu odprawione zostaną Nieszpory ku czci apostołów Słowian i patronów Europy świętych Cyryla i Metodego. Natomiast w okresie Wielkiego Postu, w marcu, odbędzie się specjalne nabożeństwo ekumeniczne poświęcone dwóm wielkim orędownikom zjednoczenia chrześcijan – Janowi Pawłowi II oraz bratu Rogerowi. Na oba te spotkania już teraz serdecznie wszystkich zapraszamy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki