Zjednoczeni na modlitwie

Także chrześcijanie w Polsce przeżywają Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, obchodzony na świecie w dniach 18-25 stycznia. W tym czasie wyznawcy różnych Kościołów spotykają się przede wszystkim na wspólnej modlitwie podczas nabożeństw ekumenicznych.

Zgodnie ze zwyczajem przyjętym w Polsce, na nabożeństwach ekumenicznych stosowana jest gościnna wymiana...
Czyta się kilka minut

Także chrześcijanie w Polsce przeżywają Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, obchodzony na świecie w dniach 18-25 stycznia. W tym czasie wyznawcy różnych Kościołów spotykają się przede wszystkim na wspólnej modlitwie podczas nabożeństw ekumenicznych.

Zgodnie ze zwyczajem przyjętym w Polsce, na nabożeństwach ekumenicznych stosowana jest „gościnna wymiana kaznodziei”: na nabożeństwach w kościołach rzymskokatolickich kazanie głosi duchowny innego wyznania, zaś ksiądz rzymskokatolicki – w świątyniach bratnich Kościołów. Jeśli zamiast ekumenicznego nabożeństwa słowa Bożego w kościołach rzymskokatolickich odprawiana jest Msza św., sprawuje się ją według formularza „o jedność Kościoła” z Mszału rzymskiego. Polska Rada Ekumeniczna wspólnie z Radą ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski wydała specjalną broszurę, która zawiera teksty biblijne, projekty liturgiczne i propozycje homilii na każdy dzień Tygodnia Modlitwy. Publikacja ta ukazała się już po raz dziesiąty.

Warszawa – potrzeba wzajemnej solidarności

Z udziałem biskupów i zwierzchników Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Kościoła rzymskokatolickiego odbyło się 21 stycznia centralne nabożeństwo Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w Warszawie. Mszy św. sprawowanej w kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa, przewodniczył bp Tadeusz Pikus, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP.

W kazaniu zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Janusz Jagucki wezwał chrześcijan do wzajemnej solidarności. Nawiązał on do tematu nabożeństwa, którym były słowa z Listu św. Pawła do Koryntian: „Jeśli jeden cierpi, cierpią wszyscy”. Jego zdaniem, wśród chrześcijan powinna panować zasada jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, tymczasem bardzo często panuje obojętność wobec innych i ich potrzeb, egoizm i walka tylko o swoje. – Taka postawa nie jest postawą chrześcijańską – podkreślił biskup. Jako pozytywny przykład solidarności podał współpracę Kościołów zrzeszonych od kilkudziesięciu lat w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Podczas tegorocznego Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w Warszawie zaplanowano 22 nabożeństwa ekumeniczne w świątyniach dziewięciu Kościołów. Obchody, które w stolicy trwają ponad trzy tygodnie, od 6 do 29 stycznia, są organizowane wspólnie przez archidiecezję warszawską i diecezję warszawsko-praską.

Poznań – jedność możliwa dzięki Chrystusowi

Z kolei podczas nabożeństwa ekumenicznego odprawianego 19 stycznia w Poznaniu (na zdjęciu), wiceprzewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki wyraził nadzieję na zjednoczenie wszystkich wyznawców Chrystusa. – W obliczu trudności wciąż stojących na drodze ekumenizmu nie możemy tracić ducha. Musimy wierzyć, że dzięki mocy Chrystusa, która nas wspomaga, naprawdę możemy osiągnąć cel, jakim jest pełna jedność wszystkich chrześcijan – powiedział metropolita poznański w kazaniu wygłoszonym w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego.

Abp Gądecki zaznaczył zarazem, iż zjednoczenie chrześcijan nie będzie możliwe bez szczerego nawrócenia, gdyż „nie może istnieć ekumenizm bez gotowości do reformy i odnowy”. Zdaniem metropolity, „dialog ekumeniczny spełnia funkcję rachunku sumienia i musi być wezwaniem do tego, aby prosić o przebaczenie”. – To nie inni powinni się nawracać, lecz my wszyscy mamy się nawracać do Chrystusa. I w takiej mierze jesteśmy z Nim zjednoczeni, jesteśmy także zjednoczeni między sobą – podkreślił arcybiskup.

W nabożeństwie wzięli udział duchowni i wierni Kościoła rzymskokatolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-metodystycznego, polskokatolickiego oraz zielonoświątkowego. Duchowni wspomnianych sześciu Kościołów tworzą powstałą w 2001 roku Poznańską Grupę Ekumeniczną, która podejmuje na terenie Wielkopolski wiele inicjatyw zmierzających do wzajemnego zbliżenia się chrześcijan.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 4/2007