Logo Przewdonik Katolicki

Przyjrzyj się sobie w lustrze

Renata Krzyszkowska, PK
Fot.

Październik tradycyjnie obchodzony jest jako Miesiąc Walki z Rakiem Piersi. Z tej okazji w wielu miastach Polski odbywają się imprezy uświadamiające, czym jest choroba i jak jej przeciwdziałać. Według statystyk liczba zachorowań na raka piersi cały czas się zwiększa. W Polsce wykrywa się już ok. 14 tys. przypadków zachorowań rocznie, zwykle zbyt późno, by leczenie mogło być w pełni...

Październik tradycyjnie obchodzony jest jako Miesiąc Walki z Rakiem Piersi. Z tej okazji w wielu miastach Polski odbywają się imprezy uświadamiające, czym jest choroba i jak jej przeciwdziałać. Według statystyk liczba zachorowań na raka piersi cały czas się zwiększa. W Polsce wykrywa się już ok. 14 tys. przypadków zachorowań rocznie, zwykle zbyt późno, by leczenie mogło być w pełni skuteczne. Guz piersi najczęściej atakuje kobiety. W większości przypadków jest on wykrywany przez same chore, dlatego specjaliści zalecają, by oprócz rutynowych, corocznych badań profilaktycznych, jak USG piersi czy mammografia, każda kobieta raz w miesiącu przeprowadzała samodzielnie badanie.

Najlepiej robić to 2-4 dni po miesiączce, gdy piersi są najmniejsze i najłatwiej wykryć wszystkie podejrzane zmiany. Kobiety, które już nie miesiączkują, powinny badać się np. w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Do badania należy rozebrać się do połowy i stanąć w dobrym oświetleniu przed lustrem. Badanie wykonujemy w różnych pozycjach: z rękami podniesionymi do góry, opartymi na biodrach, opuszczonymi wzdłuż tułowia. Oceniamy, czy piersi są symetryczne (niewielka asymetria bywa czasami czymś naturalnym, o ile nie pojawiła się nagle), czy skóra piersi nie zmieniła koloru, otoczka brodawki sutkowej nie jest powiększona. Należy ścisnąć każdą brodawkę i sprawdzić, czy nie wydziela się z niej jakiś płyn.

Następnie prawą rękę należy oprzeć o tył głowy, a trzema środkowymi palcami lewej zbadać prawą pierś, wykonując koliste ruchy zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Umożliwi to wykrycie ewentualnych nieprawidłowych guzków. To samo należy zrobić z lewą piersią prawą ręką. Badanie to wygodnie jest wykonać pod prysznicem, po namydleniu skóry.

Po kąpieli podobne badanie trzeba też wykonać leżąc płasko na plecach, pod które należy coś podłożyć, by uwypuklić piersi. Kobiety, które jeszcze nie karmiły, mogą mieć w piersiach wyczuwalne grudki tkanki tłuszczowej i gruczołowej. Łatwo je pomylić z nieprawidłowym guzkiem, dlatego dobrze jest jak najszybciej skonsultować swe wątpliwości z lekarzem.

Pamiętać trzeba też o zbadaniu okolic pachowych, gdzie znajdują się węzły chłonne.

Możliwe objawy nowotworu piersi:
– guz (nawet niewielki i słabo wyczuwalny)
– wciągnięcie lub zniekształcenie brodawki
– krwawienie lub wydzielina z brodawki
– ból
– zmiany wielkości i kształtu piersi
– zmiany skórne wokół brodawki
– pomarszczenie lub owrzodzenie skóry piersi
– guz w dole pachowym
– poszerzenie żył na skórze piersi

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki