Logo Przewdonik Katolicki

Religia.tv - skalpel z duszą

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Dość gorące emocje wzbudza ostatnio tak oferta programowa nowego kanału Religia.tv, jak i sam kanał. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy taki kolos medialny, jakim jest TVN, wyda produkt godny nazwy kanału religijnego? Faktem jest też, że niestety nie mamy dobrych skojarzeń z telewizyjnymi kanałami religijnymi. Dotychczasowe próby stworzenia dobrego, profesjonalnego kanału religijnego...

Dość gorące emocje wzbudza ostatnio tak oferta programowa nowego kanału Religia.tv, jak i sam kanał. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy taki kolos medialny, jakim jest TVN, wyda produkt godny nazwy kanału religijnego?

Faktem jest też, że niestety nie mamy dobrych skojarzeń z telewizyjnymi kanałami religijnymi. Dotychczasowe próby stworzenia dobrego, profesjonalnego kanału religijnego po prostu się nie udały. Trudno zatem się dziwić, że w równej mierze z tak samo dużą rezerwą, jak i zainteresowaniem oczekujemy na narodziny nowego dziecka grupy ITI.

Szefem pasma Religia.tv został ks. Kazimierz Sowa, który w sierpniu ubiegłego roku otrzymał propozycję przygotowania założeń programowych dla nowego kanału religijnego. Jego prawą ręką, a także dyrektorem programowym, został Szymon Hołownia, gospodarz pierwszego w naszym kraju religijnego talk-show.

Priorytety nowego kanału
Pojawiające się zarzuty, że Religia.tv będzie kanałem liberalnym, który nie będzie w rzetelny sposób przedstawiał nauki Kościoła katolickiego, ks. Sowa stanowczo odrzuca. – Jeśli ktoś stawia nam takie zarzuty, to czyni to w złej wierze. Nie będę już nikomu tłumaczył, że czarne jest czarne, a białe jest białe. Priorytetowymi zadaniami nowego kanału jest uczciwe pokazanie i popularyzowanie tematyki religijnej szeroko rozumianej. Kanał ten, zdaniem ks. Sowy, ma być przede wszystkim miejscem, w którym ukazuje się widzom działanie religii na współczesnego człowieka. – Chcemy pokazać, że religia nie tylko jest podstawowym elementem życia religijnego, ale jest również jego bardzo twórczym elementem, tzn. że dzięki religii człowiek może lepiej zrozumieć świat. I to jest podstawowe zadanie naszego kanału. Ważne jest również ukazanie, w jaki sposób religia wpływa na rzeczywistość, w jakiej żyjemy, jakie rodzi konsekwencje, jak odnosi się do cywilizacyjnych wyzwań stojących przed ludźmi wierzącymi – podkreśla ks. Sowa.

Trzecim zadaniem nowego kanału jest, według księdza dyrektora, zaprezentowanie pewnego szerokiego spektrum obecności, szczególnie polskiego Kościoła, w tym wszystkim, co składa się na pojęcie kultury duchowej współczesnego świata. Dlatego Religia.tv chce pokazywać w swoich programach Polaków, którzy odgrywali bądź odgrywają dużą rolę w życiu społecznym poprzez swoją działalność duchowną, misyjną, religijną i to nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Św. Paweł w centrum handlowym
Najważniejszymi programami z punktu widzenia profilu kanału według ks. Sowy są grupy audycji, pokazujące zderzenie problematyki religijnej z wymiarem współczesnego życia człowieka, czyli z kulturą, nauką, wyzwaniami cywilizacyjnymi, a także z rzeczywistością społeczną, w której człowiek żyje. Takim jest talk-show Szymona Hołowni, program religijny realizowany w przestrzeni niereligijnej, czyli centrum handlowym „Złote Tarasy”. – Jest to zamysł dokładnie przemyślany. Gdyby dzisiaj św. Paweł przyjechał do miasta, to zapewne zrobiłby to samo co dwa tysiące lat temu: poszedłby na rynek. Takimi rynkami, gdzie można spotkać ludzi, są dziś centra handlowe, dlatego nasz talk-show właśnie tam realizujemy – stwierdza ks. Sowa.

Drugim programem z tej samej grupy jest „Kruchta kulturalna”, która ma ukazywać zderzenie popkultury z szeroko rozumianą kulturą religijną, duchową, wartościami duchowymi. Trzecim jest „Skalpel i dusza” poruszający zagadnienia z pogranicza nauki i wiary.

Inną grupą programów jest cykl audycji przygotowywanych na żywo, realizowanych w formule otwartej, interaktywnej rozmównicy. Do tych rozmów będą zapraszane osoby duchowne: siostry zakonne, księża, zakonnicy, którzy np. pracują z młodzieżą czy też z osobami uzależnionymi. Chodzi o to, żeby rozmawiać o problemach, które są ważne dla ludzi, a także o to, aby widzowie telefonicznie mogli zadawać pytania, dowiedzieć się czegoś, wyjaśnić sobie pewne rzeczy. Jak podkreśla ksiądz dyrektor, jest to program, który tak naprawdę nie posiada scenariusza, jego treść będą pisać na gorąco widzowie wraz z autorami tej audycji.Celuloidowy weekend bez kadzidła
Kolejnym filarem programowym kanału Religia.tv będą filmy dokumentalne poruszające tematykę religijną obecną nie tylko w działalności Kościoła katolickiego, ale także innych wyznań chrześcijańskich czy też innych religii.

Szczególnym wyzwaniem dla twórców nowego kanału będzie transmisja niedzielnej Mszy św. oraz pasmo emitowane w sobotę i niedzielę. Będą w nim prezentowane filmy fabularne, które odegrały w historii kina dużą rolę, właśnie dlatego, że podejmowały tematykę religijną, ale były bardzo różnie interpretowane. Pragnieniem twórców pasma Religia.tv jest, aby obrazy te były opatrzone odpowiednim komentarzem.

Natomiast sam dyrektor kanału religijnego będzie gospodarzem cyklu rozmów z liderami różnych środowisk religijnych w Polsce bądź osobami, które z racji swoich funkcji są odpowiedzialne za pewien wymiar zewnętrzny polskiego Kościoła. W cyklu tym przekornie nazwanym „Bez kadzidła” będą odbywać się dyskusje o konkretnych zjawiskach, najczęściej prowadzone w takiej rzeczywistości, która je bezpośrednio dotyka. Jedna z rozmów na temat stosunku Kościoła do współczesnej popkultury, która nie ma wiele wspólnego z chrześcijaństwem czy też z kulturą duchową, została przeprowadzona podczas trwania Przystanku Woodstock. Rozmówcą ks. Sowy był abp Józef Życiński, gość tegoż rockowego koncertu.

Magazyn familijny w 16-godzinnym bloku
Program „Akademia rodzinna” jest szczególnie nastawiony na problemy, z jakimi boryka się współczesna rodzina, na ukazanie jej siły, ale także słabości. – Ponieważ od wielu lat ojcowie dominikanie prowadzą daleko idącą działalność w zakresie duszpasterstwa rodzin, dlatego zaprosiliśmy ich, żeby podzielili się swoimi wieloletnimi doświadczeniami z naszymi widzami – wyjaśnia ks. Sowa. Formuła tego programu jest zawsze taka sama, jest to rozmowa podzielona jakby na dwa etapy, w której stałymi gośćmi jest zaproszone małżeństwo oraz jakiś ekspert. W pierwszej części z małżonkami rozmawia ojciec Mirosław Pilśniak, w drugiej ekspert, który zajmuje się problemem poruszanym w tej dyskusji. W „Akademii rodzinnej” jest także część poświęcona dzieciom, ich wychowaniu, kształtowaniu oraz zabawie. W opinii ks. Sowy ten prawie czterdziestominutowy program jest magazynem familijnym w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Zespół, jakim kieruje ksiądz dyrektor, liczy około dwudziestu osób. Program będzie nadawany od godziny 9 do 23, dopóki kanał nie otrzyma koncesji w formie oficjalnego dokumentu pisemnego, w którym jasno będą sformułowane pewne zalecenia programowe. Docelowo Religia.tv w tym roku będzie nadawała swoje audycje w bloku przez 16 godzin na dobę.

Religia.tv – kanał religijny należący do Grupy ITI, którego uruchomienie planowane jest na 16 października 2007 roku. Tydzień przed startem program był testowany pod nazwą kodową. Kanał Religia.tv dostępny będzie wyłącznie w ofercie telewizji nowej generacji „n”, w pakiecie „informacja i rozrywka”, dostępnym bezpłatnie dla wszystkich klientów. Prezydentem Grupy ITI jest Jan Wejchert, wiceprezydentami – Mariusz Walter i Bruno Valsangiacomo, a prezesem i dyrektorem generalnym – Wojciech Kostrzewa.

Stacja nadaje m.in. takie programy, jak: TVN (kanał ogólny), TVN Siedem (kanał rozrywkowo-filmowy),TVN 24 (kanał informacyjny), TVN Meteo (kanał pogodowy), TVN Turbo (kanał motoryzacyjny) czy TVN Style (kanał dla kobiet).

W kwietniu 2007 r. Grupa ITI objęła roku 49 proc. udziałów w „Tygodniku Powszechnym”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki