Logo Przewdonik Katolicki

Bez Niego nie byłoby nas

Adam Suwart
Fot.

Bez heroicznej postawy arcybiskupa Baraniaka podczas komunistycznego uwięzienia nie tylko Kościół nie uchroniłby się przed totalnym zniewoleniem, ale także gdyby ten niezłomny biskup załamał się w więzieniu i obciążył Prymasa Wyszyńskiego nie byłoby Papieża Polaka, a my nie zebralibyśmy się dziś w tym miejscu powiedział arcybiskup Stanisław Gądecki...

– Bez heroicznej postawy arcybiskupa Baraniaka podczas komunistycznego uwięzienia nie tylko Kościół nie uchroniłby się przed totalnym zniewoleniem, ale także – gdyby ten niezłomny biskup załamał się w więzieniu i obciążył Prymasa Wyszyńskiego – nie byłoby Papieża Polaka, a my nie zebralibyśmy się dziś w tym miejscu – powiedział arcybiskup Stanisław Gądecki metropolita poznański podczas uroczystości upamiętniających 50. rocznicę ingresu abp. Baraniaka do katedry poznańskiej i 30. rocznicę śmierci Pasterza Kościoła poznańskiego.

Uroczystości odbyły się w sobotę 13 października, niemal 50 lat po ingresie biskupa Baraniaka do milenijnej katedry na Ostrowie Tumskim, który odbył się w dniach 6 i 7 października 1957 roku. Pół wieku od tego znaczącego wydarzenia, ponad dwa tysiące wiernych wraz z członkami kapituł i innymi kapłanami archidiecezji poznańskiej, przedstawicielami zakonów żeńskich i męskich, klerykami Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, modliło się w kościele pw. św. Rocha w Poznaniu w intencji śp. abp. Baraniaka. Mszę św., której przewodniczył arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki, koncelebrowali poznańscy biskupi pomocniczy – Zdzisław Fortuniak, Marek Jędraszewski i Grzegorz Balcerek oraz arcybiskupi seniorzy – Juliusz Paetz i Marian Przykucki. W homilii arcybiskup poznański przedstawił obszernie drogę życia arcybiskupa Baraniaka, wskazując na jego opatrznościową rolę, szczególnie w powojennej historii Kościoła w Polsce.

Prawda o męczeństwie
Po Mszy św. duchowieństwo i wierni zebrali się w Auli Wielkiej Politechniki Poznańskiej na pobliskim Piotrowie, gdzie odbyła się sesja pt. „Pasterz i Świadek – Arcybiskup Antoni Baraniak”. Widzowie zgromadzeni w wypełnionej auli wysłuchali kolejnych przemówień i referatów. Prowadzący spotkanie biskup Zdzisław Fortuniak przypomniał ostatnie chwile arcybiskupa Baraniaka i jego pogrzeb – 30. rocznicę tych wydarzeń obchodziliśmy 13 sierpnia. Biskup Fortuniak zwrócił uwagę, że przez lata nie zawsze dobrze zdawaliśmy sobie sprawę z doniosłości pontyfikatu arcybiskupa Baraniaka i jego wielkich zasług dla Kościoła. Metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki zauważył wprost, że gdyby nie arcybiskup Baraniak Kościół nie uchroniłby się przed totalnym zniewoleniem, a w konsekwencji po oskarżeniu Prymasa Wyszyńskiego – do czego zmierzały władze komunistyczne – zapewne nigdy nie wydałby Papieża Polaka. – Także nas dzisiaj by tu nie było – skonkludował arcybiskup Gądecki. Szczegóły postawy arcybiskupa Baraniaka podczas jego uwięzienia w latach 1953-1956 omówił biskup Marek Jędraszewski. Referat biskupa, zatytułowany „Teczka na Baraniaka. Arcybiskup Antoni Baraniak w świetle dokumentów Służby Bezpieczeństwa”, oparty był o dokumentację wytworzoną przez komunistyczny aparat represji i zachowaną dziś w zasobach Instytutu Pamięci Narodowej. Poczynione przez biskupa Jędraszewskiego badania jeszcze raz – tym razem w oparciu o dokumenty źródłowe – potwierdzają męczeństwo arcybiskupa Baraniaka podczas pobytu w więzieniu i jego niezłomną postawę, dzięki której Kościół uchronił się przed zniszczeniem przez komunistów. Z treści przytoczonych przez biskupa Jędraszewskiego dokumentów wynika dobitnie, że komuniści nie cofali się w bezprawnym śledztwie przed żadnymi metodami, by często przez poniżenie uzyskać od biskupa Baraniaka obciążające Prymasa Wyszyńskiego zeznania. Tym bardziej heroiczna wydaje nam się w świetle tych tragicznych świadectw postawa biskupa, który nie ugiął się pod nieludzkim ciężarem prześladowań.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki