Bakłażany starannie szorujemy pod bieżącą wodą i kroimy, razem ze skórką, w grube plastry. Przekładamy je na cedzak, oprószamy solą i pozostawiamy przez pół godziny pod przykryciem, aby wytrącić goryczkę. Następnie spłukujemy sól, osuszamy plastry papierowym ręcznikiem i kroimy je w ćwiartki. Cukinię szorujemy i kroimy – także ze skórką – w grubą kostkę. Białą część pora tniemy w krążki, a strąki papryki oczyszczamy z gniazd nasiennych i kroimy w paski. Czuszkę rozcinamy, usuwamy z niej nasionka i bardzo drobniutko kroimy. Dojrzałe pomidory sparzamy wrzątkiem, zdejmujemy skórkę, dzielimy na ćwiartki i usuwamy pestki. Cebulę drobno siekamy, a czosnek tniemy na wiórki. Z wędliny zdejmujemy flak i kroimy ją w grube plastry.
Na patelni rozgrzewamy oliwę i przesmażamy cebulę, a gdy się zeszkli, dodajemy pomidory i doprawiamy tymiankiem. Kiedy pomidory odparują, zawartość patelni przekładamy do rondla. Z kolei przesmażamy na oliwie cukinię, oprószoną solą i pieprzem, por oraz paprykę, razem z czuszką. Bakłażana rumienimy bez tłuszczu na patelni teflonowej, a następnie także przekładamy do rondla. Dodajemy wędlinę, doprawiamy solą i świeżo zmielonym pieprzem, dorzucamy czosnek oraz listki laurowe i przez kwadrans dusimy, raz po raz mieszając.
Należy przy tym uważać, aby warzywa zachowały jędrność – powinny być lekko chrupiące i nierozgotowane. Pod koniec wsypujemy posiekaną natkę pietruszki i listki bazylii. Przypominam, że bazylii nie należy kroić nożem; jeśli nie mamy porcelanowego tłuczka, możemy listki rozdrobnić palcami.
Składniki:
• 2 cukinie, 2 bakłażany
• po strąku papryki czerwonej, żółtej i zielonej
• 2 cebule, 3 ząbki czosnku
• 4 pomidory, czuszka,
• por, 1/4 kg wędliny
• oliwa z oliwek, 2 listki laurowe
• pieprz, sól
• tymianek, świeża bazylia, natka pietruszki
Gulasz warzywny niejedno ma imię
Zmarły niedawno Władysław Kopaliński pisał, że ratatouille (z franc. „nieapetyczna potrawka”) to prowansalska (nicejska) sałatka z pomidorów, kabaczków, bakłażanów, papryki itd., niekiedy z mięsem, w oliwie, z czosnkiem i innymi przyprawami.
Nazywana swojsko „ratatujem” jest rodzajem gulaszu z duszonych warzyw. Podobne gulasze warzywne występują w licznych kuchniach europejskich, choć nieco różnią się składnikami (np. bez bakłażana, czy cukinii) oraz sposobem przyrządzania. Mają więc Węgrzy swoje leczo, Prowansja – bohemienne, Włosi – peperonatę, Grecy – briam, a Hiszpanie – pisto. Ratatouille może być zarówno daniem głównym, jak i dodatkiem do innych potraw, a podaje się z ryżem, makaronem albo bagietką.
„Ratatuj” na srebrnym ekranie
Na ekrany naszych kin wchodzi właśnie film animowany pod takim właśnie, spolszczonym tytułem. Jego głównym bohaterem jest szczurek Remy, nie lada smakosz, który ma jedno marzenie: pragnie zostać szefem kuchni w wytwornej restauracji. Dziwnym trafem Remy zamieszkuje w kanałach znajdujących się pod jednym z takich ekskluzywnych, paryskich przybytków. Wieść głosi, że podczas kręcenia „Ratatuja” przyrządzono aż 270 dań, które po ugotowaniu i obfotografowaniu zostały spałaszowane przez ekipę filmowców.