Logo Przewdonik Katolicki

Doskonalić warsztat

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

W Bydgoszczy powstaje Stowarzyszenie Dziennikarzy Katolickich Diecezji Bydgoskiej. Jego celem będzie m.in. skupianie dziennikarzy walczących o wolność wypowiedzi, rzetelność informacji, o pisanie zgodne z etyką katolicką, pogłębianie formacji duchowej oraz ochronę praw i interesów dziennikarzy wobec wydawców. Spotkanie w Kurii Diecezjalnej, na którym przedstawiono statut stowarzyszenia...

W Bydgoszczy powstaje Stowarzyszenie Dziennikarzy Katolickich Diecezji Bydgoskiej. Jego celem będzie m.in. skupianie dziennikarzy walczących o wolność wypowiedzi, rzetelność informacji, o pisanie zgodne z etyką katolicką, pogłębianie formacji duchowej oraz ochronę praw i interesów dziennikarzy wobec wydawców.

Spotkanie w Kurii Diecezjalnej, na którym przedstawiono statut stowarzyszenia oraz jego działalność, zgromadziło wielu dziennikarzy. – Spotykamy się od ponad dwóch lat. Po rozmowie z biskupem zauważyliśmy, że trzeba stworzyć formalne ramy dla naszej działalności. Opracowaliśmy statut, cele i zadania. Katolicy mają prawo mieć swój udział w tworzeniu mediów – powiedział rzecznik ordynariusza diecezji bydgoskiej, ks. dr Mariusz Kuciński.

Duszpasterz pracowników środków społecznego przekazu uważa, że media istniejące na terenie województwa powinny coraz bardziej respektować oczekiwania ludzi wierzących. – Często informacje, które się ukazują, godzą w sumienie wiernych oraz w poczucie ich godności. Stowarzyszenie ma temu przeciwdziałać. Są tu osoby z prasy parafialnej i katolickiej. Ten ruch jest oddolny, ale jakże bogaty w doświadczenia zdobywane w poszczególnych wspólnotach – dodał ks. Kuciński.

Współtwórczyni statutu oraz przyszły prezes stowarzyszenia uważa, że najważniejszym celem jest skupianie dziennikarzy działających społecznie w gazetach parafialnych. – Chcemy mieć ze sobą kontakt, znać swoje potrzeby. Stowarzyszenie ma także pomagać w zdobywaniu materiałów do artykułów oraz współpracować z profesjonalistami – wszystko po to, aby wciąż doskonalić swój warsztat. Praca, którą wykonujemy, ma znaczenie i jest potrzebna – powiedziała Mirosława Kajzer.

Krystyna Greń z gazety parafialnej „Wspólnota” wychodzącej przy parafii Chrystusa Króla w Bydgoszczy uważa, że siła prasy katolickiej tkwi w bliskości z jej odbiorcami. – Jest ona w danej wspólnocie, która obejmuje najczęściej obszar osiedla. Czytelnicy to ci, którzy przychodzą do kościoła i wiedzą, co się w nim dzieje. Ważne jest również to, aby pisać dla nich, a nie dla własnej chwały. Takie spotkania oraz stowarzyszenie dają nam wiele możliwości. Dzięki temu wiemy, w jakim kierunku działać dla dobra innych – podkreśliła.

W miarę potrzeb Stowarzyszenie Dziennikarzy Katolickich Diecezji Bydgoskiej będzie tworzyło oddziały zamiejscowe. Ma także prawo należeć do międzynarodowych organizacji dziennikarskich oraz współpracować z krajowymi i zagranicznymi organizacjami o podobnych założeniach programowych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki