Logo Przewdonik Katolicki

Słowo prawdy

Marcin Jarzembowski
Fot.

Osoby pracujące w środkach masowego przekazu na terenie diecezji bydgoskiej wzięły udział w Adwentowym Dniu Skupienia dziennikarzy, który odbył się 26 listopada. Pracownicy telewizji, prasy, radia i osoby z katolickich gazet parafialnych spotkali się w leśniczówce na terenie parafii w Białych Błotach. Dzień skupienia połączono z warsztatami, które miały na celu podniesienie jakości...

Osoby pracujące w środkach masowego przekazu na terenie diecezji bydgoskiej wzięły udział w Adwentowym Dniu Skupienia dziennikarzy, który odbył się 26 listopada. Pracownicy telewizji, prasy, radia i osoby z katolickich gazet parafialnych spotkali się w leśniczówce na terenie parafii w Białych Błotach. Dzień skupienia połączono z warsztatami, które miały na celu podniesienie jakości wykonywanej na co dzień pracy.


Od początku wielkim propagatorem integracji bydgoskiego środowiska dziennikarskiego jest ks. dr Mariusz Kuciński, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej. Adwentowe zamyślenie, z jednej strony, miało pomóc w lepszym przygotowaniu się do Bożego Narodzenia, a z drugiej - pomóc w zadumie nad pracą dziennikarską, która jest służbą drugiemu człowiekowi. - Wszystko po to, byśmy mogli dzielić się własnym doświadczeniem, tym, czego sami się nauczyliśmy - przyznał ks. Kuciński.

Przekaz podstawowych wartości i…


Ksiądz Mariusz Kuciński przypomniał, że Adwent jest czasem szczególnym dla Kościoła - czasem oczekiwania na Słowo, które się narodziło w osobie Jezusa Chrystusa. - Dla dziennikarzy takim podstawowym warsztatem jest właśnie słowo. Dlatego powinniśmy się nieustannie zastanawiać nad tym słowem, którym tak często się posługujemy - szczególnie w przekazywaniu informacji, pisaniu artykułów. Warto się zastanowić, na ile to słowo ma odniesienie do Słowa wcielonego - podkreślił gospodarz spotkania.
W warsztatach uczestniczył ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej ks. Janusz Mnichowski. - W każdym domu powinno być przynajmniej jedno pismo katolickie. A z tym bywa różnie. Najwięcej jest tych "kolorowych". One są pociągające, ale nie zawsze zawierają to, co jest najbardziej potrzebne człowiekowi do zachowania wierności duchowej czy zasad moralności chrześcijańskiej.

…dobry warsztat


Według Katarzyny Marcysiak, dziennikarki Telewizji Polskiej oddziału w Bydgoszczy i wykładowcy na UMK w Toruniu, prawda jest podstawową wartością, do której dąży każdy dziennikarz. Należy jednak pamiętać o dobrym warsztacie i obiektywizmie. - Ważna jest świadomość warsztatu, wiara w dążenie do prawdy, ciekawość świata i chęć pokazania go z wielu stron. Tylko taka wielostronność, szerokość obserwacji i świadome stosowanie środków dziennikarskich mogą pozwolić na pokazanie kawałka prawdziwego świata.
Ksiądz Mariusz Kuciński podziękował także dziennikarzom wszystkich mediów za współpracę - za tworzenie przyjaznego środowiska, dzięki któremu można się nawzajem ubogacać. - Czas Adwentu niech nam przybliża godność człowieka. Niech przypomina, że Chrystus pokazuje nam, abyśmy byli jednym Kościołem i jedną wspólnotą. Powinniśmy jak najlepiej służyć całemu społeczeństwu, które mieszka i żyje na terenie diecezji bydgoskiej - przyznał ks. Kuciński.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki