Logo Przewdonik Katolicki

Owoc całorocznej integracji

Marcin Jarzembowski
Fot.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Katolickich i Prasy Katolickiej zostało powołane podczas kolejnego spotkania ludzi mediów z całej diecezji, które odbyło się 9 października w kurii diecezjalnej. Na jego czele stanęła Mirosława Kajzer, która od ponad dziesięciu lat wypełnia swoją misję w "Głosie Serca". Było to pierwsze zebranie po przerwie wakacyjnej. - W sumie spotykamy się od prawie...

Stowarzyszenie Dziennikarzy Katolickich i Prasy Katolickiej zostało powołane podczas kolejnego spotkania ludzi mediów z całej diecezji, które odbyło się 9 października w kurii diecezjalnej. Na jego czele stanęła Mirosława Kajzer, która od ponad dziesięciu lat wypełnia swoją misję w "Głosie Serca".Było to pierwsze zebranie po przerwie wakacyjnej. - W sumie spotykamy się od prawie roku. Dzięki temu jesteśmy bogatsi o pewne informacje i doświadczenia, które potrzebne są w pracy dziennikarskiej. Z posiadanych przez nas informacji wynika, że na terenie diecezji regularnie ukazuje się 14 tytułów pism parafialnych. Dzięki wzajemnemu poznawaniu siebie możemy lepiej pełnić swoją misję - przyznał ks. dr Mariusz Kuciński, rzecznik prasowy kurii diecezjalnej, a także pomysłodawca spotkań.
Po raz pierwszy dziennikarze prasy katolickiej zebrali się w okresie Bożego Narodzenia 2004 roku. Każde następne spotkanie było skupione na konkretnym zagadnieniu dziennikarskim. Józef Herold z "Gazety Wyborczej" mówił o sile, jaką stanowi prasa, a Alicja Polewska z "Gazety Pomorskiej" zdradziła receptę na dobrą informację. W parafii pw. Świętej Trójcy w Bydgoszczy wszyscy chętni wzięli udział w Wielkopostnym Dniu Skupienia. Teraz rozpoczyna się kolejny rok integracji. Przy wspólnym stole zasiedli członkowie prasy z Bydgoszczy, Maksymilianowa, Sadek i Solca Kujawskiego. Przedstawiciel każdej redakcji przekazał krótkie sprawozdanie z działalności pisma. - Nasz miesięcznik wydawany jest od 4 kwietnia 1993 roku. Każdy czytelnik znajdzie w nim felietony, notatki, wywiady oraz temat wiodący. W przyszłości planujemy wygospodarować miejsce dla dzieci, które będzie tworzone przez nie same - przyznał Mieczysław Pawłowski z miesięcznika "Na oścież", który jest wydawany przy bydgoskiej parafii pw. Matki Bożej Królowej Męczenników w Fordonie. - Naszym celem jest propagowanie treści związanych z parafią Świętej Trójcy oraz akcentowanie aktualnego okresu liturgicznego w Kościele - mówił Leszek Łęgowski z "Miesięcznika Kościelnego" ukazującego się w parafii pw. Świętej Trójcy w Bydgoszczy. Warto podkreślić, że początki tego pisma parafialnego sięgają 1929 roku!
Spotkanie swoją obecnością ubogacił ks. Janusz Mnichowski, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej. Jako proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bydgoszczy przez dziesięć lat redagował "Czas Miłosierdzia". Kapłan podkreślił potrzebę wydawania prasy katolickiej. - Trzeba się cieszyć systematycznym wydawaniem czasopism, bo one wiążą ludzi i całe wspólnoty - przyznał. Na zakończenie zebrani powołali Stowarzyszenie Dziennikarzy Katolickich i Prasy Katolickiej. Kolejne spotkanie będzie miało charakter Adwentowego Dnia Skupienia. - Już teraz zapraszamy wszystkich 26 listopada do parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Białych Błotach - dodał ks. dr Mariusz Kuciński.

Mirosława Kajzer - prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich i Prasy Katolickiej

- Nie ukrywam, że wybór był dla mnie bardzo dużym zaskoczeniem. Nawet nie myślałam, że moja kandydatura zostanie zgłoszona. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie. Reprezentuję miesięcznik "Głos Serca" z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy. Moja mama była przedwojennym dziennikarzem "Dziennika Bydgoskiego" i jedną z założycielek "Ilustrowanego Kuriera Polskiego". Ojciec pisał sztuki teatralne i powieści. Moje życie ułożyło się inaczej. Nie mogłam kształcić się w kierunku dziennikarskim, dlatego - kiedy nadarzyła się okazja redagowania pisma parafialnego - poświęciłam się temu głównie z myślą o bydgoszczanach i parafianach. To moje hobby. Spełniam się w tym, co robię.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki