Logo Przewdonik Katolicki

Praca czy misja?

Marcin Jarzembowski
Fot.

Osoby pracujące w środkach masowego przekazu wzięły udział w Wielkopostnym Dniu Skupienia Ludzi Mediów, który odbył się 13 marca w bydgoskiej parafii pw. Świętej Trójcy. Wspólne spotkanie zorganizowano po raz trzeci. Dziennikarze, na co dzień pochłonięci ogromem pracy, mogli zastanowić się nad swoją misją - rolą prawdy i odpowiedzialności za słowo. Pierwsze spotkanie - "opłatkowe"...

Osoby pracujące w środkach masowego przekazu wzięły udział w Wielkopostnym Dniu Skupienia Ludzi Mediów, który odbył się 13 marca w bydgoskiej parafii pw. Świętej Trójcy. Wspólne spotkanie zorganizowano po raz trzeci. Dziennikarze, na co dzień pochłonięci ogromem pracy, mogli zastanowić się nad swoją misją - rolą prawdy i odpowiedzialności za słowo.Pierwsze spotkanie - "opłatkowe" odbyło się z okazji świąt Bożego Narodzenia. Kolejne - w styczniu. "Wymiana informacji, doświadczeń, wzajemna pomoc" - taka deklaracja padła wówczas z ust uczestników. Pomysłodawcą integracji bydgoskiego środowiska dziennikarskiego jest ks. dr Mariusz Kuciński, rzecznik prasowy bydgoskiej Kurii Diecezjalnej. - Dobre jest to, że dziennikarze mogą się ze sobą spotkać. Codzienne obowiązki często zabierają nam tę okazję. Pomimo tego, że pracujemy w różnych gazetach, telewizji czy w radiu, jest coś, co nas łączy. Mam na myśli misję tego zawodu - powołania w stosunku do społeczeństwa - przyznał ks. Kuciński.

Oddech dla… duszy


Spotkania mają nauczyć dziennikarzy większej pokory wobec wykonywanego zawodu, a także odpowiedzialności za słowo, które - jak przyznał obecny na spotkaniu Józef Herold, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" w Bydgoszczy - stanowi broń silniejszą niż atomowa… Środki społecznego przekazu powinny być czujne na ludzką krzywdę. - To dziennikarz i jego sumienie decydują, jak opisać temat. Ktoś, kto siada nad pustą kartką papieru, nie może mieć złych intencji - podkreślił Herold.
Żeby powołanie było dobrze wypełniane, potrzebna jest także chwila oddechu dla duszy. - Każdy z nas - dziennikarzy - potrzebuje również wewnętrznej formacji. Wielkopostny Dzień Skupienia jest ważny nie tylko z powodu religijnego przeżycia, ale również z powodu większej zadumy. W Wielkim Poście lepiej dostrzegamy godność osoby ludzkiej. Należy pamiętać, że profesjonalność jest jednym z aspektów pracy dziennikarskiej. Życzę wszystkim, aby ciągle ją pogłębiali. Czy to będzie gazeta parafialna, gazeta urzędu miasta, radio lub telewizja. Zawsze najważniejsze jest to, abyśmy umieli jak najlepiej wykonywać to, do czego zostaliśmy powołani - dodał ks. Mariusz Kuciński.

Co jest ważne?


Wielkopostny Dzień Skupienia odbył się w parafii pw. Świętej Trójcy w Bydgoszczy. Dziennikarze modlili się w kaplicy pw. Świętego Krzyża. Gospodarzem spotkania był wikariusz generalny ks. dr Bronisław Kaczmarek. - Świat przeżywa mnóstwo problemów. Aby spojrzeć na to wszystko obiektywnie, trzeba się zatrzymać i pomyśleć, co jest ważne i pożyteczne dla ludzi. Myślę, że będziemy robili wszystko, by te nasze spotkania prowadziły do pewnej zadumy, byśmy mieli świadomość, że jesteśmy sobie życzliwi, a nie napastliwi - przyznał.
Kolejne spotkanie ludzi mediów zaplanowano na 29 maja.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki