Logo Przewdonik Katolicki

Koło ratunkowe

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Siłę modlitwy różańcowej ukazuje długa historia. Zgłębiając do końca poszczególne tajemnice, odkrywamy bogactwo Ewangelii powiedział bp Jan Tyrawa. W Bydgoszczy 7 października odbywały się obchody Światowego Dnia Różańca. Ordynariusz diecezji bydgoskiej uważa, że historia niejednokrotnie pokazała rolę Różańca w przezwyciężaniu najtrudniejszych sytuacji...

„Siłę modlitwy różańcowej ukazuje długa historia. Zgłębiając do końca poszczególne tajemnice, odkrywamy bogactwo Ewangelii” – powiedział bp Jan Tyrawa. W Bydgoszczy 7 października odbywały się obchody Światowego Dnia Różańca.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej uważa, że historia niejednokrotnie pokazała rolę Różańca w przezwyciężaniu najtrudniejszych sytuacji życiowych. – Człowiek, przeżywając traumatyczne chwile, bardzo często bierze do ręki paciorki różańca. To w nich jest ta moc, która pozwala przetrwać. Wystarczy pomyśleć o żołnierzach na froncie, obozach koncentracyjnych, zsyłkach, problemach rodzinnych, rozpadających się małżeństwach. Tam pomógł Różaniec – podkreślił bp Jan Tyrawa.

Główne obchody Światowego Dnia Różańca odbywały się w bydgoskim kościele Matki Bożej Królowej Męczenników. – Ta modlitwa jest bardzo mocno wpisana w tradycję Kościoła. Chcemy o niej przypominać. Staramy się, aby Różaniec był ważną częścią całego życia duchowego i religijnego. Jako duszpasterze mówimy o tym dzieciom, młodzieży oraz dorosłym – powiedział gospodarz spotkania i proboszcz fordońskiej parafii, ks. prałat Jan Andrzejczak.

Ważnym i… nietypowym punktem obchodów były modlitwy różańcowe, które odbywały się przed bydgoskimi akademikami. – W tej modlitwie kryje się siła, z której czerpią studenci. To dziedzictwo Jana Pawła II. On wciąż zachęcał młodych, aby nieustannie przesuwali te paciorki. Gdziekolwiek było z nim spotkanie, zawsze pojawiał się różaniec – powiedział ks. Krzysztof Buchholz. Zdaniem diecezjalnego duszpasterza akademickiego, nieodłącznym elementem „wystroju” wielu pokojów w akademikach jest dziesiątka różańca. – Odwiedzając młodych w czasie kolędy, widzę, że często obok indeksów jest położony różaniec. Wiem, że dla wielu młodych jest to koło ratunkowe, które pomaga utrzymać się na powierzchni planów, oczekiwań i trudów życia akademickiego – dodał ks. Buchholz.

Obchody Światowego Dnia Różańca odbywają się już po raz jedenasty. Inicjatywa zrodziła się w Meksyku. To właśnie tam, w narodowym sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe, mają miejsce tegoroczne centralne obchody.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki