Logo Przewdonik Katolicki

Wzajemna troska

Marcin Jarzembowski
Fot.

Rektorzy i studenci prywatnych oraz państwowych bydgoskich uczelni spotkali się na wspólnej modlitwie inaugurującej nowy rok akademicki. Mszy św. w kościele Matki Bożej Królowej Męczenników przewodniczył ordynariusz diecezji bydgoskiej, który poświęcił indeksy studentom pierwszego roku. Coroczne spotkania, będące już studencką tradycją, są organizowane przy diecezjalnym ośrodku...

Rektorzy i studenci prywatnych oraz państwowych bydgoskich uczelni spotkali się na wspólnej modlitwie inaugurującej nowy rok akademicki. Mszy św. w kościele Matki Bożej Królowej Męczenników przewodniczył ordynariusz diecezji bydgoskiej, który poświęcił indeksy studentom pierwszego roku.

Coroczne spotkania, będące już studencką tradycją, są organizowane przy diecezjalnym ośrodku akademickim. Działa tam Duszpasterstwo Akademickie „Martyria”. – Chcemy jako chrześcijanie i ludzie wiary rozpocząć ten ważny czas z Bogiem. To jest troska o swoją osobę. Po to są modlitwy, spotkania, analizy i katechezy, aby spojrzeć na życie jak najszerzej – powiedział diecezjalny duszpasterz akademicki ks. Krzysztof Buchholz. Kapłan stwierdził, że wielu studentów pomimo dyplomów magistra czy inżyniera jest często nieprzystosowanych do życia. – Kilka lat studiowania może wielu oderwać od rzeczywistości. Dlatego troska o siebie pozwoli im w przyszłości wejść z mocą w codzienność – dodał.

Biskup Jan Tyrawa podkreślił znaczenie codziennej działalności duszpasterstw akademickich. – To jest pewna formacja, z którą Kościół chce iść do młodych ludzi – do tych, którzy mają być w przyszłości liderami świata duchowego, naukowego, gospodarczego i biznesowego – powiedział. Hierarcha uważa, że duszpasterstwo powinno swoje orędzie kierować nie tylko do studentów, ale również do nauczycieli akademickich. – Dzisiaj problem duszpasterstwa akademickiego przeżywamy na nowo. Studentów wciąż przybywa. Zmienia się także styl ich życia. Dlatego potrzeba nam takich spotkań. Kościół nie może się z tego wycofać – dodał bp Jan Tyrawa.

Agnieszka Bielawska od wielu lat modli się o pomyślny rok dla siebie oraz innych studentów. – To szczególna chwila, w której uczestniczą rektorzy wszystkich uczelni. Moim zdaniem, jest to precedens w skali kraju. Modlimy się, święcimy indeksy, a później się integrujemy – powiedziała. – Jesteśmy dumni z tego, że przy naszej parafii tak prężnie działa diecezjalny ośrodek duszpasterstwa akademickiego. Modlimy się o błogosławieństwo dla świata nauki. Chcemy razem ze studentami i wykładowcami rozpocząć czas wytężonej pracy – dodał gospodarz spotkania ks. prałat Jan Andrzejczak.

Niedzielna modlitwa wpisała się w program XIV Akademickich Dni Młodych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki