Wyzwalanie potencji ludzkiego ducha

Wspólna modlitwa w fordońskim kościele pw. Matki Bożej Królowej Męczenników rozpoczęła 9 października nowy rok akademicki w Bydgoszczy. We Mszy Świętej, której przewodniczył ordynariusz diecezji bydgoskiej, uczestniczyły władze miejscowych uczelni, wykładowcy oraz studenci. Biskup Jan Tyrawa poświęcił "pierwszakom" indeksy.



Studenci i rektorzy wszystkich bydgoskich uczelni zebrali...
Czyta się kilka minut

Wspólna modlitwa w fordońskim kościele pw. Matki Bożej Królowej Męczenników rozpoczęła 9 października nowy rok akademicki w Bydgoszczy. We Mszy Świętej, której przewodniczył ordynariusz diecezji bydgoskiej, uczestniczyły władze miejscowych uczelni, wykładowcy oraz studenci. Biskup Jan Tyrawa poświęcił "pierwszakom" indeksy.

Studenci i rektorzy wszystkich bydgoskich uczelni zebrali się po raz dwunasty w miejscu, w którym działa największy, a zarazem diecezjalny ośrodek akademicki w mieście - "Martyria". - Od ponad roku jestem proboszczem miejscowej wspólnoty. Z wielką radością muszę przyznać, że obserwuję ogromną aktywność studentów w życiu społecznym i posłudze charytatywnej. Jestem im za to bardzo wdzięczny - przyznał ks. prałat Jan Andrzejczak. Zdaniem współgospodarza spotkania, ks. Krzysztofa Buchholza, "odgórna pomoc" jest bardzo potrzebna. - Jeżeli jest to w dodatku Boskie wsparcie, absolutnie przekraczające wszelkie ludzkie możliwości, to trzeba się tego łapać! Stąd poświęcenie indeksów, żarliwa modlitwa o światło i mądrość. W tym roku była wśród nas Matka Boża w wizerunku Stolicy Mądrości, chcemy z tego daru jak najwięcej zaczerpnąć i nowy rok akademicki rozpocząć owocnie - przyznał duszpasterz.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej podczas homilii przypomniał studentom pewne myśli oraz refleksje, jakie ponad 26 lat temu Papież Jan Paweł II wygłosił na spotkaniu ze studentami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Częstochowie. - Papież kreślił wówczas, czym jest uniwersytet, czym jest każda wyższa uczelnia i jakie ma zadania do spełnienia. Każda wyższa uczelnia jest swoistego rodzaju przestrzenią, wspólnotą, w której dokonuje się wyzwalanie potencji ludzkiego ducha - mówił biskup.

- Nasza obecność jest jakby zawierzeniem całego roku akademickiego Panu Bogu. Nie mamy do końca pewności, że wszystko pójdzie dobrze, ale na pewno to bardzo pomaga - przyznała Iza Budna, studentka matematyki. Według Agnieszki Bielawskiej z Centrum Kultury Katolickiej "Wiatrak", coroczna inauguracja w tym miejscu jest wydarzeniem szczególnym. - Jest to dla mnie niesamowite przeżycie, kiedy rozpoczynamy nowy rok akademicki właśnie tutaj, na terenie Doliny Śmierci, gdzie podczas wojny rozstrzelano studentów oraz nauczycieli.

Wśród uczestników wspólnej modlitwy znalazł się prof. dr hab. inż. Zbigniew Skinder, rektor Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. - Oprócz działalności dydaktyczno-naukowej ta część związana z uduchowieniem się studentów i pracowników jest moim zdaniem o wiele ważniejsza. Takie spotkania, zwłaszcza na początku roku akademickiego, są bardzo potrzebne. Dzięki temu łatwiej nam pokonywać codzienność - przyznał.

Niedzielna modlitwa rozpoczęła nauki rekolekcyjne w ramach XII Akademickich Dni Młodych. Spotkania przygotowują także młodych do Ogólnopolskiego Forum Młodzieży Akademickiej, które odbędzie się od 21 do 23 października w Gozdawie. W programie zaplanowano m.in. koncert Tomasza Żółtko, wykłady oraz spotkania z gośćmi.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 43/2005