Logo Przewdonik Katolicki

W ciszy nabierali sił

Marcin Jarzembowski
Fot.

Grupa 30 studentów z uczelni, mieszczących się na terenie diecezji bydgoskiej wzięła udział w obozie wypoczynkowym, zorganizowanym przez Duszpasterstwo Akademickie Martyria, działające przy diecezjalnym ośrodku akademickim w Bydgoszczy. W programie zaplanowano spotkanie z bp. Janem Tyrawą, rektorami uczelni oraz ze znaną aktorką Anną Milewską z serialu Złotopolscy,...

Grupa 30 studentów z uczelni, mieszczących się na terenie diecezji bydgoskiej wzięła udział w obozie wypoczynkowym, zorganizowanym przez Duszpasterstwo Akademickie „Martyria”, działające przy diecezjalnym ośrodku akademickim w Bydgoszczy. W programie zaplanowano spotkanie z bp. Janem Tyrawą, rektorami uczelni oraz ze znaną aktorką Anną Milewską z serialu „Złotopolscy”, która poprowadziła warsztaty teatralne.

Od trzech lat obóz jest organizowany w ośrodku prowadzonym przez werbistów w Borach Tucholskich. – Chcemy, aby w tej wyjątkowej scenerii studenci mogli nabrać sił na nowy rok akademicki – przyznaje diecezjalny duszpasterz akademicki, ks. Krzysztof Buchholz. Do tej pory wypoczynek organizowano dla pierwszych roczników. Tym razem zdecydowano się na formę integracyjną. – Przez siedem dni chcemy zadbać o sferę psychiczną, fizyczną, intelektualną oraz duchową tych młodych osób. Widzimy człowieka, który może funkcjonować tylko w sposób integralny – dodaje. Plan zajęć został tak przygotowany, aby było jak najmniej czasu wolnego. – Podczas gdy na innych obozach jest tego czasu sporo i różne rzeczy się wówczas dzieją, my wypełniamy go maksymalnie zajęciami. Chcemy, aby również czas wolny inspirował młodych ludzi i pobudzał w nich najróżniejsze przestrzenie życia ludzkiego, których wcześnie nie znali – mówi ks. Buchholz.

Główna myśl tegorocznego spotkania brzmiała: „W sześć dni dookoła świata”. Każdego dnia poznawano inny kontynent. Poszczególne zadania wprowadziły studentów w świat akademicki. Na obóz mógł przyjechać każdy. Warunkiem było tylko bycie studentem. – Są z nami osoby, które trzymają Pana Boga za rękę, ale i takie, które poważnie Go zagubiły. Na początku było trudno, ale nikt nie wyjechał – kończy ks. Buchholz.

Gościem jednego ze spotkań był bp Jan Tyrawa, który przewodniczył Mszy św. Przyznał, że jest to dla niego dobra okazja do podzielenia się refleksją na temat kondycji współczesnego człowieka i zachęcenia młodych do nieustannego pogłębiania wiedzy filozoficznej. W organizację tegorocznego obozu zaangażowana była Sylwia Finc, studentka trzeciego roku pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Chcemy, aby studenci przeżyli ten czas w sposób twórczy. Niczego nie spłycamy. Tutaj wartości chrześcijańskie i katolickie muszą być na pierwszym miejscu – przyznaje.

Dawid Piekarski studiuje telekomunikację na piątym roku Akademii Techniczno-Rolniczej. Na obozie jest pierwszy raz. – Chciałem oderwać się od cywilizacji, przeżyć coś innego – nowego. Jest to również duchowe przygotowanie do kolejnego roku akademickiego. Zadowolenie jest zbyt małym słowem, żeby wyrazić to, co czuję – przyznaje.

Marta Kowal rozpocznie studia biotechnologiczne na ATR. – Tutaj mogłam poznać mojego rektora oraz posłuchać doświadczeń starszych studentów. Wiele sił dała mi również wspólna modlitwa – mówi.

Młodzi spotkali się również z członkami zespołu hip-hopowego „Full Power Spirit” oraz z Olgą Szomańską, znaną z wykonania oratorium „Tu es Petrus”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki